Čtvrtek 21. října. Svátek má Brigita.

Ranní analýza: Dolar zůstává silnější, dnes data z kanadského trhu práce

08.02.2019 | 10:20 0 Komentářů

Na devizových trzích se opět dařilo americkému dolaru, který posiloval čtvrtý den v řadě. Akciovým indexům se nedařilo již druhou seanci v řadě kvůli obavám ze zpomalení globálního růstu ekonomiky. Ropa WTI včera opět ztrácela a v jednu chvíli se obchodovala za méně, jak 52 dolarů.

Forex

Na devizových trzích jsme se během včerejší seance dočkali po delší době i několika zajímavých událostí, které měly vliv na vývoj trhů. Dopoledne Evopská komise zveřejnila ekonomické projekce. Evropská komise dnes snížila odhad růstu eurozóny na 1,3% z původních 1,9%. Růst celé Evropské unie byl také snížen z původních 2% na 1,5%. Itálie, která podle posledních čísel za čtvrtý kvartál vstoupila do recese, by měla růst pouhých 0,2%, což je pětileté minimum. Německo, jakožto motor evropské ekonomiky by mělo letos zpomalit na 1,1%, původně komise odhadovala růst 1,8%. Euro reagovalo na zprávu oslabením, zhoršení výhledu však upozorňuje na reálnou hrozbou pro ekonomickou aktivitu na starém kontinentu. Z evropských měn se však dařilo britské libře a to i navzdory žádné změně z měnové politice BoE. Banka se v mnoha věcech opakovala a připomněla, že výhled pro ekonomický růst a měnovou politiku bude záležet především na formě, jakou Británie opustí unii. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker včera v Bruselu britské premiérce zopakoval, že EU podmínky brexitové dohody měnit nebude, je ale ochotná upravit doprovodný text politické deklarace. Dnes na devizových trzích očekává pouze jediný fundament v podobě dat z kanadského trhu práce.

Akcie a Komodity

Včerejší zveřejnění ekonomických projekcí EU nijak nepomohlo akciovým indexům a to především těm evropským. Německý akciový index DAX ztrácel více jak 2% a uzavřel na nejnižších úrovních od poloviny ledna. Strach ze zpomalení globálního růstu vstřebávaly i indexy v USA a ztrácely již druhým dnem v řadě. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow včera řekl, že dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou je stále velmi daleko a Donald Trump se pravděpodobně s čínským prezidentem před dosažením obchodní dohody nesejde. Index volatility VIX mezitím rostl nad 17 bodů.

Strach ze zpomalení globálního růstu a nepříliš pozitivně se vyvíjející obchodní vyjednávání USA s Čínou dostal pod tlak ropu. Ta včera výrazně ztrácela a prodloužila svou ztrátovou sérii. Fundament na ropě se přitom nijak nezměnil a stále cenu ropy ženou nahoru především produkční škrty ze strany OPEC+ a americké sankce na Venezuelu.

Dnešní fundamenty

14:30 data z kanadského trhu práce.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.