Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Ranní analýza: Dolar zůstává defenzivní, dnes bude mít projev Powell

10.01.2019 | 10:30 0 Komentářů

Americký dolar včera oslaboval na všech měnových párech a devizové trhy se tak po několika konsolidačních seancích výrazněji vychýlily. Akciovému trhu po velmi dobrém vstupu do nového roku dochází dech a přešel do konsolidace. Ropa včera opět výrazně rostla v reakci na zprávy o větších produkčních škrtech Saudské Arábie.

Forex

Jakoby se ve většině případů devizové trhy připravovaly na výraznější pohyb, alespoň tomu nasvědčovala konsolidace, která včerejšímu pohybu na americkém dolaru předcházela. Americký dolar včera oslaboval v reakci na zápis ze zasedání FEDu a holubičí komentáře jedno z členů rady. Na zasedání však podle všeho nezaznělo nic, co bychom již nevěděli. FED je příští rok připravený pozastavit růst úrokových sazeb především kvůli obavám ze zpomalení globálního růstu, negativního dopadu vyšších sazeb na akciový trh a slabých inflačních tlaků. Americký dolar do příštího roku prozatím nepočítá ani s jedním zvýšením úrokových sazeb, což pomalu započítávají i ostatní trhy. Panuje však většinové přesvědčení, že FED během letošního roku zvýší sazby dvakrát, vše však bude záležet na kondici americké ekonomiky, inflačních tlacích a vývoji na akciovém trhu. Včera odpoledne zasedala kanadská centrální banka a podle očekávání ponechala sazby beze změny. Budoucnost měnové politiky bude záviset především na vývoji v domácí ekonomice. BoC zvolila do nového roku podobný postoj jako FED a rozhodla se jít vyčkávající metodou a až poté potencionálně reagovat růstem sazeb.

Akcie a Komodity

Akciový trh si včera vybral pauzu v dosavadním růstu a přešel do konsolidace, kdy se zdá, že mu došel dech. Americkým akciím včera výrazně nepomohlo ani zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu. Akciovému trhu nepomohlo zveřejnění růstu inflace v Číně, které poukázalo na zpomalující expanzi v druhé největší ekonomice. Stále pokračují obchodní vyjednávání USA a Číny, které mohou ovlivnit vývoj na finančních trzích.

Na komoditním trhu včera opět rostla ropa a usadila se pohodlně nad 50 dolarovou hranicí na ceně 51,60. Ropě pomohla zpráva ze Saudské Arábie, které se chystá snížit produkci o 900 000 barelů denně na 10,2 mil. barelů. Včera byly zveřejněny zásoby v USA, ty klesly o 1,7 mil barelů a poskytly tak ropě další stimul k růstu.

Dnešní fundamenty

18:45 bude mít projev Jerome Powell.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.