Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Ranní analýza: Dolar v reakci na včerejší zasedání FEDu slábne, riziková aktiva naopak rostou

31.01.2019 | 10:40 0 Komentářů

Americký dolar včera reagoval na zasedání centrální banky FED oslabením poté, co FED signalizoval trpělivost se zvyšováním úrokových sazeb. Naopak pozitivně včerejší zasedání vnímal americký akciový trh. Ropa WTI se i dnes drží nad 54 dolary za barel.

Forex

Devizovým trhům se včera vyhýbaly zajímavější makrodata, které by ovlivnily vývoj na finančních trzích. Americký dolar tak po většinu seance vyčkával na večerní zasedání FEDu. Pro velmi výrazné zisky si včera došly především dvě měny, a to australský a kanadský dolar, oba na páru s americkým dolarem. Australský dolar podpořen od rána pozitivními daty o zrychlení tempa růstu inflace a následně slábnoucím dolarem. Kanadský dolar, kterému prospíval růst ceny ropy, která včera málem atakovala úroveň 54 dolarů za barel.

Večerní zasedání FEDu dostalo pod tlak americký dolar poté, co banka podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Svou rétoriku vůči úrokovým sazbám FED nezměnil a nadále zastává vyčkávající politiku a bude trpělivě vyčkávat na vývoj globální ekonomiky a finančních trhů. Finanční trhy v letošním roce neočekávají ani jedno zvýšení úrokových sazeb v USA, ačkoliv panuje všeobecné přesvědčení, že FED zvýší sazby dvakrát.

Akcie a Komodity

Včerejší zasedání FEDu a jeho ustoupení z postupného zvyšování úrokových sazeb pomohlo především akciovému trhu. Tomu se koncem minulého roku příliš nezdály vyšší sazby, které spolu s rostoucími výnosy z amerických dluhopisů dostaly akciové trhy pod výrazné výprodeje. Výnosy z desetiletých splatností mezitím klesly pod 2,7%. Včera reportovala své výsledky letecká společnost Boeing a její akcie rostly o více jak 6% poté, co její roční tržby poprvé překročily 100 mld. dolarů. Pro rok 2019 společnost také zlepšila svůj výhled pro tržby. Index volatility VIX včera klesl pod 18 bodů.

Dnešní fundamenty

Již dopoledne dorazilo na trhy několik sekundárních dat z Evropy. Nejzajímavějším je výsledek maloobchodních prodejů v Německu, které klesly o 4,3%, očekával se pokles o 0,5%. V 14:30 bude zveřejněno kanadské HDP. V 15:45 Chicagské PMI.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.