Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Ranní analýza: Dolar si udržuje své páteční zisky

05.11.2018 | 11:00 0 Komentářů

Americký dolar podpořila silná čísla z amerického trhu práce, která se postarala o zvýšenou volatilitu na devizových trzích. Akciové indexy opět zkorigovaly část svých zisků a ropa WTI pokračuje v negativním sentimentu a je už levnější, než začátkem letošního roku.

Forex

Divoký konec minulého týdne obstaral na devizových trzích především americký dolar, který se dočkal zveřejnění dat z amerického trhu práce. Nejsledovanější byly opět mzdy, ty rostly za říjen meziročně o 3,1%, čímž dorovnaly většinové očekávání. Hranice 3% byla tedy pokořena poprvé od roku 2009, což by mělo následně zatlačit na inflaci. Ekonomice se podařilo v říjnu vytvořit 250 tis. nových pracovních míst, očekávání trhu bylo na 194 tis. Míra nezaměstnanosti zůstala na úrovni 3,7% a zůstává tak ne nejnižší úrovni od konce šedesátých let. Na americkém trhu práce tedy zůstává vše beze změny. Trh práce nadále zůstává velmi silný a podporuje ekonomiku v jejím další růstu, jak zmínil FED na jeho posledním zasedání. Ve hře stále je ještě jedno zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání. Zároveň s daty z amerického trhu práce byly zveřejněny dat z toho kanadského. Tam se ekonomice podařilo v říjnu vytvořit 11 200 pracovních míst, očekávání bylo na 12 700. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,8%, o jednu desetinu méně, něž se očekávalo. Nadprůměrná volatilita na devizových trzích koncem minulého týdne dnes může trhy trochu schladit a i vzhledem k velmi malému počtu očekávaných fundamentů, lze očekávat mírnější vstup do nového týdne.

Akcie a Komodity

Akciové indexy neudržely zisky v čtvrteční seance a v pátek odpoledne opět začaly klesat. Fundament na akciových indexech se přitom výrazněji nezměnil. Uplynulý týden se i tak dá považovat za úspěšný, kdy akciové indexy ve většině případů zastavily svůj propad, když se opřely o pozitivní zprávy ohledně zmírněného napětí kolem obchodních válek. Výnosy z amerických dluhopisů se mezitím stabilizovaly kolem úrovně 3,2% a index VIX nadále zůstává kolem úrovně 20 bodů.

Počínaje dnešním dnem vstoupily v platnost americké sankce na iránský obchod s ropou. Ropa zůstává pod prodejním tlakem a americká WTI se již obchoduje za méně, než na začátku roku. Jako první dostala výjimku z amerických sankcí Jižní Korea. Iránský prezident o víkendu řekl, že americké sankce nezastaví Irán v prodeji ropy. Budoucnost ropného trhu je tedy nadále neznámá a stejně tak celá situace na straně nabídky.

Dnešní fundamenty

V 10:30 byl zveřejněn PMI za sektor služeb v Británii, ten klesl na 52,2 bodů, očekávání bylo na 53,4 bodech. Libra i přesto v reakci na horší data mírně zpevňuje. V 14:10 bude mít projev guvernér britské CB Mark Carney. V 16:00 bude zveřejněn PMI za nevýrobní sektor v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.