Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Ranní analýza: Dolar pokračuje v růstu, dnes zasedá BoC

05.09.2018 | 10:15 0 Komentářů

Americký dolar zůstává i přes odpolední korekci silnější a drahé kovy tak zůstávají pod tlakem. Podobnou korekcí si prošla odpoledne ropa, která odmítla ceny nad 71 dolary za barel v případě WTI a aktuálně se obchoduje již pod 70 dolary. Rostoucí nervozita dostala pod tlak akciové index v USA a Evropě.

Forex

Americký dolar byl včera silnější, ovšem kolem odpoledních hodin s otevřením americké burzy začal své zisky lehce korigovat, aby dnes dopoledne byl opět silnější. Výrazně slabší je na páru s amerických dolarem dolar kanadský. Ten dostal pod tlak opět americký prezident Donald Trump, když řekl, že neexistuje žádná politická nutnost udržet Kanadu v obchodním partnerství. Minulý týden se podařilo dohodnout obchodní partnerství mezi USA a Mexikem, které nezahrnuje Kanadu. Pokud by se nepodařilo Kanadě dotáhnout obchodní dohodu s USA a Mexikem, jednalo by se významný zásah do kanadské ekonomiky.

Australský dolar dostal dnes pozitivní stimul v podobě lepšího výsledku růstu HDP za druhý kvartál. To by mělo přidat 0,9%, oproti původně očekávaným 0,7%. Americký dolar je však dnes dopoledne silnější a zisky australského dolaru jsou již pryč.

Akcie a Komodity

Americký akciový trh se včera dostal na další milník, když cena akcií společnosti Amazon rostla na nová historická maxima a dosáhla tak tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů. Amazon je tak po společnosti Apple druhou veřejně obchodovanou společností, která dosáhla tohoto milníku. To však nestačilo americkým indexům, aby uzavřely včerejší seanci v zisku a byl tak vinou sentimentu na trzích pod prodejním tlakem. Rostoucí geopolitická rizika kolem obchodních sporů USA s Čínou a Kanadou byly dostatečným katalyzátorem pro pokles cen akcií. V korekci pokračuje i evropský akciový trh, včetně německého indexu DAX.

Během včerejšího odpoledne začala své zisky korigovat ropa, když na trhu WTI odmítla ceny nad 71 dolary za barel a vyklesala až pod 70 dolarů. Především byly zmírněné obavy z hurikánu v Mexickém zálivu, kvůli kterým bylo předevčírem uzavřeno několik ropných plošin. Na vyšších úrovních se ropa drží především kvůli nejistotě dopadu amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Pokračující krize rozvíjejících se ekonomik může časem promluvit do pomalejšího tempa růstu poptávky po ropě, což se ukáže jako negativní faktor.

Dnešní fundamenty

10:30 bude v Británii zveřejněno PMI za sektor služeb. V 14:30 obchodní bilance v Kanadě. V 16:00 bude zasedat kanadská centrální banka.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.