Pondělí 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Ranní analýza: Dolar po delší době defenzivní, dnes státní svátek v USA

18.02.2019 | 10:40 0 Komentářů

Akciové indexy zakončily minulý týden výrazným růstem a přidaly tak další týdenní ziskovou seanci. Podobně na tom byla také ropa WTI, ta uzavřela nad 56 dolary za týden. Na devizových trzích oslaboval americký dolar a dal tak prostor ostatním měnám.

Forex

Na devizovém trhu jsme se dočkali zveřejnění několika poměrně zajímavých fundamentů hovořících o kondici ekonomiky v dané zemi. V Británii byly zveřejněny maloobchodní prodeje, ty v lednu rostly o 1%, očekával se přitom mnohem menší růst o 0,2%. Prodeje očištěné o prodeje na benzinových pumpách rostly o 1,2%. Libře se podařilo výrazně zpevnit až koncem páteční seance, kde měl však hlavní slovo americký dolar, který ztrácel kvůli své nálepce bezpečného přístavu, když roste důvěra kolem dosažení obchodní dohody USA s Čínou. Americký dolar oslaboval již odpoledne kvůli horším datům z průmyslového sektoru. Většinou spíše sekundární fundament v podobě průmyslové produkce v USA nemá příliš velký dopad. Průmyslová produkce však v lednu klesla o 0,6%, což je výrazně pod očekávaným růstem o 0,1%. Jedná se o druhý fundament z USA v řadě, který zklamal analytiky. Daří se také rizikovějším měnám, jako je australský a novozélandský dolar, čemuž pomáhá růst akciových indexů. Obě země si přitom hrají s možností snížení úrokových sazeb, nad čímž ostatní světové banky zatím nepřemýšlí.

Akcie a Komodity

Akciové indexy v USA rostly již osmý týden v řadě a několik z nich dokázalo vytvořit nová maxima letošního roku. Akciovému trhu pomáhá především rostoucí důvěra v dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou. Čínský prezident řekl, že obchodní vyjednávání budou pokračovat tento týden ve Washingtonu. V pátek se právě čínský prezident setkal s americkou delegací v Pekingu. Americký prezident zároveň uvažuje nad posunutím březnového deadlinu o 60 dní, pokud nebude dosaženo obchodní dohody.

Spolu s dalšími rizikovými aktivy rostla cena ropy. Ta se v případě ropy WTI dostala až nad 56 dolarů za barel a za minulý týden tak přidala téměř 5 dolarů, což je více jak 4% růst.

Dnešní fundamenty

Dne nebudou zveřejněny žádné důležité fundamenty. Zároveň jsou akciové trhy v USA kvůli státnímu svátku zavřeny.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.