Sobota 31. října. Svátek má Štěpánka.

Ranní analýza: Dolar mírně zpevňuje, dnes má projev Draghi

28.01.2019 | 10:45 0 Komentářů

Koncem minulého týdne přál rizikovým aktivům a bezpečné přístavy naopak ztrácely. Akciové indexy dokázaly umazat ztráty od začátku minulého týdne a ropa WTI si udržela většinu svých dosavadních zisků.

Forex

Na devizových trzích koncem týdne úřadoval americký dolar, která slábnul v reakci na pokles averze k riziku a růst rizikových aktiv. Spolu s americkým dolarem ztrácel také japonský jen. Slabšího dolaru využily ostatní měny v koši proti americkému dolaru a podařilo se tak růst EUR, GBP a také rizikové měny AUD a NZD. Z pohledu fundamentu se nic zásadního neudálo. Nejzajímavější bylo dopolední zveřejnění německého indexu IFO. Ten stejně jako data PMI zklamal a klesl až na 99,1 bodů. Německá ekonomika tedy střádá další negativní data o vývoji nálady v domácí ekonomice. Nový týden toho nabídne z hlediska fundamentu mnoho. Kromě zasedání FEDu a amerických dat NFP, bude britský parlament rozhodovat o podpoře plánu B Theresy Mayové. Na evropských měnách lze tak opět očekávat zvýšenou volatilitu. Začátkem dnešní seance si dolar bere zpět své zisky a mírně zpevňuje. 

Akcie a Komodity

Mezi riziková aktiva, kterým se koncem týdne dařilo, byly také akcie. Zpráva, která pomohla akciových trhům, byla z Číny, kde se tamní centrální banka chystá napumpovat do ekonomiky dalších 37 mld. dolarů. Poslední data z Číny upozornily na zpomalení druhé největší ekonomiky vinou obchodní války s USA, proto se Čína snaží podpořit ekonomický růst v zemi. Ve Spojených státech pokračuje vládní uzavírka a investoři začínají být netrpělivý kvůli nedostatku makroekonomických dat. I přesto paradoxně převládá pozitivní nálada a to především díky komentáři Steven Munchina o pokroku v obchodním vyjednávání s Čínou.

Ropa WTI se po většinu páteční seance držela nad 53 dolary za barel. Dnes ráno však oslabuje pod 53 dolarů a to navzdory novému riziku, kdy Spojené státy hrozí sankcemi na Venezuelu. Slabšího amerického dolaru využilo zlato, které zpevnilo zpět do předchozí oblasti konsolidace.

Dnešní fundamenty

15:00 projev M. Draghi. V 15:30 projev Mark Carney.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.