Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Ranní analýza: Dolar mírně koriguje své zisky, dnes zasedá ECB

13.12.2018 | 10:10 0 Komentářů

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Forex

Včerejší obchodování na devizových trzích bylo ovlivněno hned několika událostmi najednou. Předně britská libra posilovala v očekávání vyslovení důvěry premiérky Mayové ve vlastní straně, což se nakonec při večerním hlasování také potvrdilo. Zpevňovalo také euro, což bylo částečnou reakcí na slábnoucí americký dolar, ale také zprávy z Itálie, že tamní vláda chystá revizi plánovaného deficitu na 2%, což pomohlo také výnosům z amerických dluhopisů klesnout pod 3% v případě desetiletých splatností. Hlavní událostí však bylo zveřejnění tempa růstu americké inflace. Americkému dolaru zveřejněná data nepomohly. Inflace totiž podle očekávání zpomalila na 2,2%. Jádrová inflace také nepřekvapila a podle očekávání mírně zrychlila na 2,2%. Dnešní výsledky inflace pravděpodobně neovlivní plánované zvýšení úrokových sazeb a zasedání FEDu příští týden. Pravděpodobnost zvýšení sazeb se aktuálně pohybuje těsně pod 80%. Theresa Mayová nyní míří zpět do Bruselu na summit lídrů EU, ti však již několikrát zopakovali, že otázkou brexitu znovu otevírat nebudou a stejně tak nehodlají vyjednávat o nové dohodě. Euro bude zajímat hlavně dnešní zasedání ECB a doprovodná tisková konference.

Akcie a Komodity

Akciové indexy včera mírně rostly díky zveřejnění zprávy o postupném vylepšení obchodních jednání mezi USA a Čínou. Čína podle všeho plánuje zlepšit přístup zahraničním společnostem na čínský trh. Tento plán by měl nahradit původní plán „Made in China 2025″, který měl udělat z Číny lídra v průmyslech jako šetrné automobily vůči životnímu prostředí a robotiky. Optimismus kolem obchodního sporu USA a Číny se začíná množit a indexy by tak mohly nakonec zakončit rok mírným býčím trendem. K večeru se však indexy opět dostaly pod mírný prodejní tlak a nakonec celodenní zisky korigovaly. Evropské akciové indexy dnes dopoledne zatím mírně zpevňují díky pozitivnímu očekávání kolem italského rozpočtu.

Na komoditním trhu se opět dostala pod prodejní tlak ropa. Zásoby americké ropy přitom klesly o 1,3 mil barelů, což bylo méně, než se očekávalo. Ropa by však mohla navázat na uklidnění kolem obchodního sporu USA s Čínou.

Dnešní fundamenty

13:45 bude rozhodnuto o úrokové sazbě a v 14:30 bude následovat tisková konference ECB.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.