Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Ranní analýza: Dolar je začátkem týdne opět silnější, dnes data z britského trhu práce

11.12.2018 | 10:25 0 Komentářů

Začátek týdne se opět nesl v nervózním duchu. Na devizových trzích výrazně ztrácela libra a táhla sebou i ostatní měny proti americkému dolaru. Podobně na tom byly akciové indexy, které opět ovládli prodejci, nakonec však dokázaly část ztrát zkorigovat.

Forex

Na devizových trzích bylo hlavní zprávou dne odložení hlasování o brexitu v britském parlamentu, které se mělo původně konat dnes. Podle Corbyna vláda rozhodla, že dohoda je neštěstím, takže na poslední chvíli podnikla krok odložit hlasování. Po nedůvěře vlastní vlády, tak přestává věřit úspěchu své dohody i sama premiérka, což nevyvolává u investorů jistotu v její další korky a britská libra reaguje silným oslabením a na devizových trzích je nejslabší. Mayová odůvodnila odložení hlasování potřebou dojednat v Bruselu podmínky tzv. irské pojistky. Z Bruselu však již zaznělo, že šance na další vyjednávání se blíží 0%. Dnešní hlasování mělo být stěžejní pro budoucnost brexitu, jelikož mělo být definitivně rozhodnuto o to, zda Británie opustí unii s dohodou či nikoliv. Britská libra sebou táhla také ostatní měny a především euro. To pomohlo americkému dolaru, který za včerejší seanci poměrně výrazně zpevnil. Na indexu amerického dolaru se však stále pohybuje v oblasti konsolidace, ačkoliv se mu podařilo umazat ztráty za minulý týden.

Akcie a Komodity

Včerejší seance opět zaváněla dalším výprodejem, kdy indexy v jednu chvíli ztrácely přibližně 2% od začátku obchodování. Akciové trhy se však vzpamatovaly poté, co hlavní benchmark S&P 500 otestoval úroveň 2600, když Peking potvrdil, že stále pokračuje ve vyjednávání s Washingtonem, což dalo investorům signál o možném dosažení dohody. Nejvýrazněji přitom včera ztrácely akciové tituly z bankovního sektoru. Index volatility VIX mezitím vystoupal k 26 bodům, dnes ráno se pohybuje stále na zvýšených úrovních nad 22 body.

Na komoditní trhu po páteční dohodě OPEC+ snížit od příštího roku produkci o 1,2 mil. barelů opět ztrácela ropa a v případě WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel. Medvědí trh se zdá, že zatím není u konce, ačkoliv se cena ropy na chvíli stabilizovala.

Dnešní fundamenty

10:30 budou zveřejněna data z britského trhu práce. V 14:30 bude v USA zveřejněn růst PPI.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.