Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Ranní analýza: Dolar je opět silnější, výprodej na indexech a ropě pokračuje

21.11.2018 | 10:00 0 Komentářů

Americký dolar se včera vrátil k růstové aktivitě a téměř umazal ztráty, které nabral od konce páteční seance. Výprodej na rizikových aktivech pokračuje a akciové indexy si připisují další ztráty. Stejně jako minulý týden v úterý se i včera ropa propadla, ale nakonec pouze o necelé 4 dolary.

Forex

Na devizových trzích se včera vše točilo kolem amerického dolaru, který určoval vývoj na většině z měnových párů. Po dvou ztrátových seancích po sobě dolar přidal výraznější zisky, které byly nejvýraznější na měnovém páru USDCAD, kanadskému dolaru nepomohl ani další výprodej na ropě. Pod prodejním tlakem byly také všechny evropské měny a to euro, libra a švýcarský frank, ten však z výše zmíněným ztrácel nejméně a udržel si většinu svých pozic. Od pondělí ztrácí také australský dolar a další rizikovější měny. Možná trochu překvapením jsou ztráty na japonském jenu, který jinak funguje jako bezpečný přístav v prostředí výprodejů na akciových trzích. Investoři však poslední dobou upřednostňují spíše americký dolar a peníze se přelévají právě tam. Zatím postrádáme novinky o BrExitu, které by měly potenciál zahýbat britskou librou. Co se týče aktuálního průběhu, tak španělský premiér Sanchez řekl, že Španělsko odmítne návrh dohody o brexitu, pokud nebude objasněn status Gibraltaru a Španělsko bude vynecháno z budoucích vyjednávání EU a Británie o něm. Britské společnosti se také nedávno vyjádřily, že ať s dohodu nebo bez, hlavně se chtějí posunout od nejistoty o brexitu. Mark Carney na slyšení o inflačním reportu řekl, že volatilita na libře bude přetrvávat, dokud nebude vyřešen brexit.

Akcie a Komodity

Akciové indexy včera opět výrazně ztrácely a k výprodeji na populárních technologických akciích se přidala jedna z největších maloobchodních společností, společnost Target. Včera byly zveřejněny její výsledky a ty nakonec dopadly hůře, než se původně očekávalo, když její akcie ztratily téměř 10%. Včerejší volatility na indexu VIX rostla až k 24 bodům, poté opět klesla zpět pod 22, nervozita investorů je však stále patrná. Na výprodej na amerických akciových trzích navázaly také ty asijské. Vypadá to, že se stále zhoršují obavy z toho, co způsobilo říjnový pokles a to obava z ekonomického zpomalení, na které reagují finanční trhy jako první.

Na výprodeje na rizikových aktivech také navázala ropa, která včera v jednu chvíli ztrácela více jak 5 dolarů za barel. Nakonec ropa Brent ztratila pouze 3,58 dolarů a v podstatě tak zopakovala situaci z minulého úterý, kdy se ropa propadla o více jak 4 dolary za pouhou jedinou seanci. Brent se aktuálně obchoduje za 63,30 a WTI za 54,50, což jsou nová letošní minima.

Dnešní fundamenty

V 14:30 bude zveřejněn počet nových objednávek dlouhodobě spotřeby v USA. V 16:30 americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.