Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Ranní analýza: Dolar je na šestnáctiměsíčních maximech, dnes je v USA svátek

12.11.2018 | 10:30 0 Komentářů

Americký dolar zůstává silnější i začátkem minulého týdne, ačkoliv jsou dnes banky v USA zavřeny. Ropa roste díky nový zprávám ohledně možného omezení těžby ze strany OPEC. Indexy po páteční korekci zůstávají v defenzivě.

Forex

Na devizových trzích po klidnějším konci minulého týdne, kdy své dosavadní pozice zpevňoval americký dolar, dnes dolar opět roste a to razantně od začátku seance. Dolar je již na šestnáctiměsíčních maximech a roste převážně kvůli očekávání růstu úrokových sazeb v USA. Naopak britskou libru dostala pod talk opět nejistota ohledně vývoje vyjednávání o Brexitu. Co se týče páteční seance, zveřejněné fundamenty neměly výraznější dopad na vývoj trhů. V Británii byl zveřejněn růst HDP za třetí kvartál. To přidalo meziročně 1,5%, čímž dorovnalo očekávání a prostor pro překvapení tedy zůstal nevyužit. Průmyslová produkce v Británii rostla v září o 0,5%, čímž mírně překonala očekávání, ale nestačilo to, aby trh dokázal reagovat. Trhy neovlivnilo ani odpolední zveřejnění amerického PPI. To přitom dokázalo pozitivně překvapit, když rostlo na 2,9%, očekávání byl na 2,5%. EURUSD se dostal vinou silnějšího dolaru pod úroveň 1,13 a dostal se tak na letošní minima. Podobný scénář lze sledovat i na většině ostatních trhů, kde dominuje americký dolar, zásadní pro něj dnes bude, zda se podaří udržet dosavadní pozice po breaku letošních maxim, pravděpodobnost takového scénáře vidíme poměrně velkou.

Akcie a Komodity

Akciové indexy by dnes měly projít dnešní seancí v poměrně klidném tempu, vzhledem k nižším objemům z USA, kvůli státnímu svátku. Konec minulého týdne opět ovládli prodejci, když korigovali předchozí výraznější zisky způsobené výsledky amerických voleb. Implikovaná volatilita na indexu VIX přitom klesla pod 18 bodů a nervozita na trzích ta poměrně ustupuje. Koncem páteční seance se ještě podařilo část ztrát zkorigovat, s otevřením evropské seance jsou dnes indexy opět pod tlakem.

Na komoditním trhu se po sérii nepovedených obchodních seancí lehce vzpamatovává ropa a to především kvůli zasedání představitelů kartelu OPEC v Abu Dhabi, kde by měli jednat o možném omezení těžby. Sadská Arábie plánuje v prosinci snížit těžbu o 500 000 barelů denně, nicméně jedná se snížení plánované především kvůli očekávanému poklesu poptávky. Větší produkční škrty zatím OPEC neplánuje, ačkoliv je na trhu aktuálně přebytek ropy. Moudřejší bychom měli být po prosincovém zasedání OPEC, kde se bude rozhodovat o produkci na rok 2019.

Dnešní fundamenty

Dnes nejsou zveřejněny žádné důležité fundamenty.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.