Pátek 05. března. Svátek má Kazimír.

Ranní analýza: Dolar a turecká lira v korekci, dnes britský trh práce

14.08.2018 | 10:22 0 Komentářů

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Forex

Na devizových trzích proběhla včera poměrně klidná seance, kdy v lehké technické korekci pokračuje americký dolar, poté co v pátek dokázala razantně přejít do zisku. Korekce byla zřetelná i na páru GBPUSD a EURUSD, kde se vrátili investoři zpět nad úroveň 1.14. Zatím jde především o technickou korekci a fundament se na devizových trzích nijak nezměnil. V korekci je také turecká lira, která koriguje své výrazné ztráty z páteční seance. Žádných makrodat jsme se zatím nedočkali a tak vyčkáváme především na dnešní data z britského trhu práce, která odstartují sérii britských dat v tomto týdnu, která by mohla podpořit britskou libru.

Zřetelně klesla averze k riziku, což se projevilo na páru USDJPY. To se dá odvozovat především z včerejší seance na turecké liře, která přidala proti americkému dolaru přes 8% a situace mezi USA a Tureckem je tak poměrně klidnější. Japonský jen tak proti americkému dolaru výrazně včera ztrácel a to i navzdory slabšímu americkému dolaru na většině měnových párech.

Akcie a Komodity

Během evropské seance dokázaly akciové trhy navázat na pozitivní sentiment a posilovat, nicméně během americké seance se dostaly akciové trhy opět pod prodejní tlak a v podstatě uzavřely seanci na podobných úrovních, jako jí začaly. Stále panuje nejistota, že by mohla v Turecku nastat finanční krize, která by se přelila do dalších rozvíjejících se ekonomik a zpomalila by tak globální expanzi.

V návaznosti na situaci v Turecku ve svém měsíčním reportu OPEC snížil předpokládaný růst poptávky pro rok 2019 o 20 000 barelů denně na 1.4 mbp/d. To dostalo trh s ropou okamžitě pod prodejním tlak. Mezitím však nečlenové kartelu OPEC zvýšily předpokládaný růst nabídky v roce 2019 o 30 000 barelů denně. V měsíčním reportu kartelu OPEC zároveň bylo uvedeno, že Saudská Arábie snížila produkci, aby zamezila nadměrnému zásobování. Zároveň přetrvávají obavy z výpadků z Iránu, jakmile vstoupí plně sankce na exportu iránské ropy.

Dnešní fundamenty:

10:30 budou zveřejněna data z britského trhu práce, včetně růstu mezd. V 11:00 bude zveřejněn odhad růstu HDP za druhý kvartál v Eurozóně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.