Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ranní analýza: Dohoda o brexitu je schválena lídry 27 zemí, indexy mírně zpevňují

26.11.2018 | 10:45 0 Komentářů

Konec minulého týdne byl fundamentálně bohatý a zajistil tak větší volatilitu. Přes víkend byl v Bruselu odsouhlasen návrh dohody o brexitu a libra dnes ráno mírně zpevňuje. Akciové indexy dnes dopoledne zpevňují a ropě se stále nedaří korigovat páteční ztráty.

Forex

Na devizových trzích byl koncem týdne silnější americký dolar, což způsobilo oslabování eura způsobené negativním fundamentem z Evropy. Především se jednalo o data PMI, která od začátku roku zaznamenala znamenitý pokles. Německé složené PMI  kleslo na 52,2 bodů, očekával se pokles na 53,2 a PMI za výrobní sektor kleslo na 51,6 bodů, což je velmi blízko 50ti bodové hranici, nad kterou se stále dá hovořit o expanzi. Německý soukromý sektor vykázal nejpomalejší růst, když zpomalil na nejnižší úrovně za poslední čtyři roky. Výrobní sektor za celou eurozónu také zpomalil, konkrétně na 51,5 bodů, očekávala se stagnace na 52 bodech. Odpoledne byla zveřejněna inflace v Kanadě. Inflace v září zrychlila z 2,2% na 2,4% a pozitivně překonala očekávání na 2,2%. Jádrová inflace očištěná o volatilnější složky potravin a energií pouze stagnovala na 1,9%. Maloobchodní prodeje také pozitivně překvapily poté, co rostly v září o 0,2%, očekávání bylo na 0,1%. Kanadský dolar dnes ráno mírně zpevňuje a navázal tak na pozitivní výsledky inflace. Sazby na prosincovém zasedání podle všeho zůstanou beze změny, když očekávání trhu pro růst sazeb kleslo po zveřejnění inflace z 30% ze začátku měsíce na 23%. V neděli byl odsouhlasen lídry 27 zemí unie návrh dohody o brexitu a také politická deklarace o budoucích vztazích. Návrh nyní musí odsouhlasit Evropská rada a parlament, poté čeká Mayovou mnohem větší test a to schválení v britském parlamentu. Libra mírně zpevňuje, je však zřetelné, že vyhráno ještě není.

Akcie a Komodity

Akciové indexy koncem týdne stabilizovaly svůj propad a konsolidovaly na nižších úrovních. Dnes dopoledne dokonce výrazně roste v pre-marketu především americký akciový index S&P 500 a německý akciový index DAX, oba dva o více jak 1%. Index volatility VIX se i přesto drží nadále nad 20 body. O víkendu se bude v Argentině konat summit G20, kde by se měl setkat čínský a americký prezident, což bude událost, na kterou se bude ubírat hlavní pozornost investorů.

Ropa koncem týdne ztratila více jak 6%. Ropa WTI se odrazila od úrovně 50 dolarů za barel, nicméně přidala pouze 1 dolar a nadále zůstává pod silným prodejním tlakem. Medvědi na ropě tak pokračují v realizování dalších zisků, fundament se přitom nijak nezměnil a nadále panuje především strach z nadbytku ropy, který chce Saudská Arábie řešit na prosincovém setkání OPEC obnovením produkčních škrtů.

Dnešní fundamenty

15:00 bude mít projev guvernér ECB Mario Draghi. V 19:30 bude mít projev guvernér BoE Mark Carney.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.