Sobota 19. září. Svátek má Zita.

Ranní analýza: Dnes zasedá ECB, zároveň čekáme na americkou inflaci a další zajímavá data

10.04.2019 | 10:25 0 Komentářů

Včerejší seance přinesla nové hrozby uvalení amerických cel na evropské zboží, které dostaly pod tlak akciové indexy a ropu. Na devizových trzích se k večeru snažil korigovat předešlé ztráty americký dolar.

Forex

Devizové trhy prozatím neopouští nadprůměrná volatilita, kterou včera podpořily nové obavy ze zavedení amerických cel na evropské dovozy. Především včerejší zpráva ovlivnila vývoj na komoditních a rizikových párech. V reakci na propad ceny ropy ztrácela ropa, což ovlivnilo vývoj na kanadském dolaru a ten se dostal pod prodejní tlak. Naopak zpevnit se podařilo japonskému jenu, který využil rostoucí averze k riziku a na zpevňoval na všech měnových párech. Na ostatních měnových párech byl přes větší volatilitu klid, což podpořil také nedostatek fundamentů a očekávání dnešní seance. Dnes totiž bude zasedat ECB a zároveň bude zveřejněna americká inflace. Dnes ráno silně zpevňuje australský dolar kvůli komentáři asistenta guvernéra CB, když vyzdvihl ekonomický růst země a silný trh práce. Optimismus podpořil růst indexu spotřebitelské důvěry o 1,9%. Zároveň od dnešního rána korigují včerejší ztráty akciové indexy, což stimuluje poptávku po rizikových aktivech, mezi které australský dolar patří.

Akcie a Komodity

Wall Street včera zaměstnaly Spojené státy, když pohrozily Evropské unii uvalením dodatečných cel na evropské zboží o objemu 11 mld. eur. Američanům se především nelíbí státní subvence pro společnost Airbus, hlavního konkurenta Boeingu. USA si již před patnácti lety stěžovaly na evropské subvence pro Airbus, které jsou v rozporu s pravidly WTO. USA tak požádaly u WTO o povolení k uvalení cel, což je ukázka vážnosti situace vzhledem k předchozí kritice organizace americkým prezidentem. Situace získává na pikantnosti, pokud si vzpomeneme na nedávné uzemnění Boeingů 737 MAX. Akciové indexy si včera prošly korekcí a oddálily tak atakování rekordních maxim.

Obavy ze zpomalení globálního obchodu a s tím spojené poptávky po komoditách dostaly pod tlak cenu ropy a ta ztrácí pondělní zisky. Ropa WTI se však nadále drží nad 64 dolary za barel. Naopak se podařilo zpevnit zlatu a výraznější výprodej oddaluje palladium. 

Dnešní fundamenty

10:30 HDP a průmyslová produkce v Británii. V 13:45 zasedání ECB. V 14:30 americká inflace. V 16:30 americké zásoby ropy. Ve 20:00 zápis ze zasedání FEDu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.