Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Ranní analýza: Brexit je stále téma číslo jedna, dnes kanadská inflace

23.11.2018 | 11:04 0 Komentářů

Devizové trhy si ve většině případů prošly stabilizací a pouze konsolidovaly s velmi malou volatilitou. Podobná situace panovala také na akciových trzích, kterým scházely objemy z USA kvůli státnímu svátku. Na komoditním trhu opět ztrácela ropa, kterou neopouští negativní sentiment.

Forex

Na devizových trzích panovala stabilizace a ve většině případů konsolidace bez výraznějších trendů. Výjimkou byla pouze britská libra, která rostla díky pozitivní zprávě o dosažení souhlasu návrhu politické deklarace o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z unie. Podle Tuska panuje shoda i na politické úrovni a na mimořádném summitu v Bruselu zbývá text odsouhlasit lídrům zbylých 27 zemí. Hlavním bodem je vznik zóny volného obchodu s užším napojením na celní a regulační spolupráci, což by mělo zajistit především větší konkurenceschopnost. Stále ještě zbývá Mayové prosadit návrh v britském parlamentu poté, co již získala podporu kabinetu. Průlom v jednáních nastal po včerejší schůzce britské premiérky s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Nijak se deklarace nezabývá například budoucností Gibraltaru, který si nárokuje jak Británie, tak Španělsko, které již pohrozilo, že návrh dohody o brexitu nepodpoří, nebude-li na Madrid při vyjednávání brán ohled. Pozitivní zprávy z Bruselu pozitivně ovlivnilo vývoj také na euru, které mírně rostlo, nicméně silnější dolar dostal dolar na nižší úrovně a EURUSD poté akceptovalo sentiment na trzích a přešlo do konsolidace stejně jako většina trhů. Posilovat dnes výrazněji dokázal pouze kanadský dolar, který zpevnil na páru USDCAD a kompletně tak vymazal úterní výprodej. Dnešní seance může zopakovat průběh té včerejší a to i s novými zprávami o brexitu. Výjimkou je zveřejnění kanadské inflace.

Akcie a Komodity

Akciové trhy postrádaly výraznější objemy z USA, kvůli státnímu svátku. I přesto opět mírně ztrácely a to nejen v USA, ale také v Evropě, kde ztrácel jak DAX, tak britský index FTSE 100. Ten reagoval na zprávy o brexitu a s odstupem času si vybral také směr spíše do strany, kdy se konkrétní akciové tituly v indexu vydaly odlišným směrem. Index volatility VIX se nadále drží na zvýšených úrovních nad 20 body, do konce týdne by mohly své ztráty indexy ještě prohloubit.

Na komoditních trzích po mírné konsolidaci pokračuje v prodejní aktivitě ropa. Poté co dopoledne dokázala mírně růst, si své zisky nicméně neudržela. Zlato mírně roste a pomáhá mu především americký dolar, který dnes kvůli státnímu svátku v USA příliš nepředvedl. Podle saudského ropného ministra Faliha bude země reagovat na slabší růst poptávky po ropě a to speciálně v lednu. Pokles poptávky očekává země především kvůli výjimkám Spojených států na sankce na iránský obchod s ropou. Ministr dále řekl, že nebudou prodávat ropu, kterou nikdo nechce. Dá se tak očekávat, že na prosincovém setkání kartelu OPEC ve Vídni bude odsouhlaseno omezení těžby.

Dnešní fundamenty

14:30 bude zveřejněna inflace a maloobchodní prodeje v Kanadě.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.