Pátek 07. května. Svátek má Stanislav.

Ranní analýza: Brexit hlavní hybnou silou na libře

15.11.2018 | 10:00 0 Komentářů

Na devizových trzích se začalo včera obchodovat až s otevřením americké obchodní seance a volatilita byla na některých měnových párech vice, než průměrná. Akciové indexy včera opět mírně korigovaly a neudržely stabilizaci, stejně tak výrazněji nesmazala ztráty ropa.

Forex

Dopolední seance na devizových trzích se nesla v duchu vyčkávání na výsledky americké inflace, dopoledne však byly ještě zveřejněny výsledky té britské. Ta přidala pod očekávání pouze 0,1%, ačkoliv se očekával růst o 0,2%. Meziročně pak inflace stagnovala na 2,4%, ačkoliv se očekával růst na 2,5%. jádrová inflace nezahrnující volatilnější složky potravin a energií také stagnovala na 1,9%. Reakce na britské libře však byla minimální. Libra odpoledne začala posilovat poté, co Theresa Mayová získala podporu kabinetu pro připravený text o odchodu Británie z Evropské unie. Neznamená to však, že by dohoda byla vyřešena, to zdaleka není. Stále totiž přetrvává rozdělený kabinet, strana i celý národ. Bulvární list The Sun na titulní straně poznamenal, že kabinet předsedkyně je zmítán chaosem a k popsání dohody použil místo pojmu brexit, pojem brexshit. Zveřejnění výsledků americké inflace mělo mnohem větší dopad na finanční trhy. Na devizových trzích především pak na měnové páry s americkým dolarem. Inflace v USA meziročně zrychlila na 2,5%, ovšem pouze dorovnala očekávání trhu. Co však dostalo americký dolar, byla jádrová inflace, která zpomalila na 2,1%, ačkoliv se předpokládala stagnace na 2,2%. Stále se tak nic nemění na tom, že FED v prosinci pravděpodobně zvýší úrokovou sazbu o 0,25%. Slabší americký dolar se projevil na většině měnových párů a pomohl tak zpevnit především euru a libře, ovšem kvůli vyjednávání o brexitu s výrazně zvýšenou volatilitou.

Akcie a Komodity

Akciové indexy se po většinu včerejší seance dokázaly stabilizovat, poté se však opět dostaly pod mírný prodejní tlak. Stále jsou však pod tlakem technologické akcie v čele se společností Apple, která ztrácí již třetí den v řadě. Akcie společnosti Apple se propadly o více jak 1% a z technického hlediska se dostaly pod 200 denní klouzavý průměr, který je spolehlivým technickým ukazatelem dlouhodobějšího trendu.

Na komoditním trhu se nepodařilo výrazněji umazat úterní ztráty ropě, která se o to po většinu seance pokoušela. Investory nadále neopouští nejistota ohledně přebytku ropy na trhu, která tlačí cenu ropy dolu. Po delší době včera dokázalo růst zlato a další drahé kovy v reakci na oslabující americký dolar. Ten poslední dobou oslabuje také kvůli znovuobnoveným obchodním jednáním mezi USA a Čínou.  

Dnešní fundamenty

V 10:30 maloobchodní prodeje v Británii. V 14:30 maloobchodní prodeje v USA. V 17:00 zásoby americké ropy a v 17:30 bude mít projev šéf FEDu Jerome Powell.

Trh dne

Japonský jen včera vydělal na oslabujícím americkém dolaru a rostoucí averzi k riziku, která se vyšplhala na indexu volatility VIX až nad 22 bodů. Prodejní aktivita přetrvává i začátkem dnešní seance. Prozatím vyhledávám obchody short do úrovní, kde nastalo silné přesvědčení prodejců.

#gallery-1

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.