Sobota 23. října. Svátek má Teodor.

Ranní analýza: Australský dolar výrazně oslabuje, indexy dále mírně zpevňují

21.02.2019 | 10:10 0 Komentářů

Volatilita na devizových trzích přetrvává i začátkem čtvrteční seance. Hlavní fundamente včerejší seance v podobě zápisu ze zasedání FEDu pouze potvrdil holubičí postoj banky. Indexům to pomohlo k mírnému zpevnění. Ropa WTI drží i nadále své zisky nad 57 dolary za barel.

Forex

Na devizových trzích se včera nic zásadního neudálo, což způsobilo mimo jiné vyčkávání na večerní zveřejnění zápisu ze zasedání FEDu a nadprůměrná volatilita seanci předtím. Americký dolar i včera pokračoval v odevzdávání zisků a dal tak prostor ostatním měnám pro zpevnění. Zpevňovala britská libra a to v pozadí setkání Junckera a Mayové. Diplomaté projednávali možné záruky, které by daly oběma stranám britského odchodu z EU právní jistoty. Oba potvrdili záměr vyhnout se tvrdé hranici na irském ostrově a chtějí respektovat integritu jednotného trhu EU a Británie. Po schůzce uvedli, že rozhovory byly konstruktivní a vyjednávací týmy by měly dále projednávat možnosti. Zveřejnění včerejšího zápisu ze zasedání FEDu nakonec nepřineslo nic nového, co by trhy neočekávaly. Ze zasedání vyplynulo, že FED zaujal holubičí postoj a co se týče úrokových sazeb, zaujal spíše vyčkávající pozici, kdy bude úzce monitorovat vývoj v domácí ekonomice a na akciových trzích. Zároveň FED projednával jaký dopad má jeho politika na vývoj finančních trhů. Trhy s podobným výstupem očekávaly a reakce na americkém dolaru tak byla téměř minimální. Zajímavá byla dnes ráno situace na australském dolaru. Tam vyšla ven zpráva o zadržení uhelných dovozů čínskou stranou. Zpráva dostala pod talk australský dolar, který následně nezachránil ani lepší data z domácí ekonomiky, kde se podařilo na trhu práce vytvořit 39 100 pracovních míst.

Dnes dopolede opět dostaly pod mírný tlak zprávy z Německa, kde PMI za výrobní sektor pokračuje v poklesu pod 50 bodů. Konkrétně PMI kleslo na 47.6 bodů, očekával se mírný růst na 50 bodů. Složené PMI v zemi rostlo na 52,7 bodů.

Akcie a Komodity

Akciové indexy včera mírně rostly a dnes dopoledne v pre-marketu opět mírně zpevňují, což má za následek rostoucí důvěra v dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou. Vyjednávači obou stran by měly vypracovat šest memorand o porozumění strukturálních otázek, přenosu technologií a krádeží duševního vlastnictví. Zároveň zahrnuje seznam 10 komodit, které bude ve velkém Čína kupovat.

Ropa WTI včera uzavřela nad 57 dolary za barel a vytvořila nová maxima roku 2019. Analytici se však shodují, že hrozba ekonomického zpomalení nedovolí ceně růst výrazněji nad včerejší maxima. Zásadní bude, jakým způsobem zasáhnou produkční škrty ze strany OPEC+ a sankce na Venezuelu.

Dnešní fundamenty

13:30 zápis ze zasedání ECB. V 14:30 objednávky zboží dlouhodobě spotřeby. V 17:00 americké zásoby ropy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.