Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Ranní analýza: Australský dolar v reakci na zasedání RBA silnější, indexům se opět daří

05.02.2019 | 10:10 0 Komentářů

Vstup do nového týdne proběhl v klidnějším tempu. Na devizových trzích se dnes ráno daří především australskému dolaru a to díky zasedání RBA. V zelených číslech se nakonec včera podařilo uzavřít většině z akciových indexů. Ropa WTI přes volatilnější seance nakonec ztratila přes 50 centů.

Forex

Vstup do nového týdne se vydařil americkému dolaru. Zpevnit se mu podařilo na všech měnových párech a postupně tak pokračuje v likvidaci lednových ztrát. Ze střednědobého hlediska čekáme na trend a pohybujeme se v konsolidaci. Z pohledu fundamentu se toho na devizových rzích příliš neudálo. Britskou libru hned začátkem seance dostalo pod tlak zveřejnění stavebního PMI v Británii. To kleslo na 50,6 bodů, očekával se přitom mírný pokles na 52,6 bodů. Libru však odpoledne zachránila zpráva, že Británie nebude zdržovat pohyb zboží přicházející z Evropské unie v případě tvrdého brexitu. Do BrExitu zbývá 53 dní a Mayová má prozatím problém dostat návrh dohody přes britský parlament. Dnes brzy ráno zasedala australská centrální banka RBA. Podle očekávání ponechala sazby beze změny a změna nenastala ani v doprovodném komentáři. Australský dolar vnímal zasedání pozitivně, jelikož se v Austrálii spekulovalo o možném snížení úrokových sazeb. Celkově trhy očekávaly mnohem více holubičí zasedání a sazby prozatím zůstávají na rekordně nízkých úrovních.

Akcie a Komodity

Akciových trhů se zatím drží pozitivní sentiment, o který se prozatím stará hlavně korporátní výsledková sezona v technologickém sektoru. I přesto dnes postrádáme zveřejnění výsledků velkých firem. Z konkrétních akciových titulů se dařilo především akciím Boeingu. Ty rostly kvůli očekávání rostoucí poptávky z Číny, jakožto přepravce největšího počtu zákazníků. Dařilo se i dalším akciovým titulům jako je Apple a Microsoft. Akciový index S&P 500 včera přidal přibližně 1%. Index volatility VIX se i dnes drží pod hodnotou 16 bodů.

Ropa WTI se včera v jednu chvíli ztrácela téměř 2 dolary, odpoledne se však podařilo většinu ztrát otočit a ropa se nakonec usadila zpět nad 54 dolary. Dnes dopoledne ropu opět ovládli prodejci, prozatím se však stále drží nad 54 dolary. Fundament na ropě se přitom nijak nezměnil, sankce na Venezuelu by měly snížit dodávky ropy, stejně tak produkční škrty ze strany OPEC+. Proti ropě prozatím hovoří pouze posilující americký dolar.

Dnešní fundamenty

10:30 bude v Británii zveřejněno PMI za sektor služeb. V 15:45 nás čeká PMI za sektor služeb v USA. V 16:00 nevýrobní PMI v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.