Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Ranní analýza: Americký dolar výrazně silnější, dnes data NFP

03.08.2018 | 10:15 0 Komentářů

Včerejší seance proběhla opět v klidnějším tempu, kdy si dokázal připsat další zisky především americký dolar a to i navzdory pozitivním východiskům zasedání britské centrální banky a ČNB, které měly spíše posílit své měny. Seancí protikladů si prošly akciové trhy v USA, které opět táhl na vyšší úrovně technologický sektor. Pro své zisky si došly také razantní býci na trhu s ropou, ovšem na komoditní trhy byla ropa sama.

Forex

Obchodování na devizových trzích bylo ovlivněno především vyčkáváním na odpolední zasedání britské centrální banky, jakožto jediného fundamentu s vysokou relevancí. Britská centrální banka podle očekávání jednomyslně zvýšila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 0,75%, kdy reaguje na silný trh práce a inflaci pohybující se nad 2% inflačním cílem. Ekonomický růst se podle banky ve druhém čtvrtletí zotavil po slabém vstupu do 1 čtvrtletí způsobeném horším počasím v zimních měsících. Banka naposledy zvýšila úrokové sazby minulý rok v listopadu, poté co se inflace pohybovala nad 3%. Poté na zasedání centrální banky navázala tisková konference s guvernérem Markem Carneym. Carney mimo jiné vyjádřil své obavy ohledně dalšího postupu ve vyjednávání o Brexitu a také upozornil, že výhled pro další růst sazeb je založen na relativně hladkém přechodu. Právě komentáře ohledně Brexitu a nejistota ohledně jeho budoucnosti dostala opět pod tlak britskou libru.

Zvýšení úrokové sazby centrální bankou tedy nepřineslo tížený efekt a podobná situace se odehrávala o chvilku později i u nás. ČNB jednomyslně zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,25%. ČNB v nové prognóze zároveň zhoršila svůj výhled pro růst ekonomiky na 3,2%. Koruna opět reagovala spíše na zhoršené ekonomické projekce po zbytek roku, než na zvýšení sazeb, které bylo již trhem spíše započítáno.

Na devizovém trhu však opět vládl americký dolar opřený o rostoucí nejistotu ohledně obchodních válek, která zvyšuje poptávku americké dolaru. Dolar zároveň získal podporu od japonské centrální banky, která chce pokračovat v nákupu dluhopisů, včetně amerických aktiv. Dolar roste také v očekávání dnešního pozitivního reportu o zaměstnanosti v USA.

Akcie a Komodity

Akciové trhy plošně přes Tokio až do Londýna včera dopoledne výrazně ztrácely, když u investorů přetrvávala nervozita z amerických prohlášení, že se chystají zvýšit plánovaná cla na objem zboží v hodnotě 200 mld. dolarů z 10% na 25%. Čína reagovala zpět prohlášením, že v případ uvalení cel z americké strany, podnikne své vlastní kroky k ochraně čínských zájmů a čínského lidu. Akciové indexy si nicméně začaly odpoledne připisovat solidní zisky, ačkoliv nedošlo k žádnému uvolnění napjatých vztahů. Růst byl způsoben vytvořením historických maxim společností Apple, jejíž tržní kapitalizace tak překonala jako první veřejně obchodovaná firma hranici jednoho bilionu dolarů. Obchodní seanci zakončily akcie firmy Apple v téměř 3% zisku.

Na trh s ropou se opět vrátily obavy z možného výpadku dodávek na trh. V červenci opět klesla produkce z Iránu, Venezuely a Libye, což však naznačuje více prostoru pro případné zvýšení produkce ze strany OPEC a Ruska. Ostatní komoditní trhy, především se dostaly pod prodejní tlak drahé kovy, poté co se projevoval silnější americký dolar.

Dnešní fundamenty

Brzy ráno v 3:30 byly zveřejněny maloobchodní prodeje v Austrálii, které rostly o 0,4% (odhad byl na 0,3%). V 10:30 doplní sérii výsledků PMI v Británii sektor služeb. V 14:30 bude zveřejněna obchodní bilance v Kanadě. V 14:30 proběhne nejočekávanější fundament dne a to americké NFP a další data z trhu práce. V 16:00 bude zveřejněno nevýrobní ISM v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.