Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Ranní analýza: Americký dolar pokračuje v růstu, švýcarský frank doplatil na nízkou likviditu

11.02.2019 | 10:25 0 Komentářů

Konec minulého týdne nic nového z hlediska fundamentu ani změny sentimentu na finančních trzích nepřinesl. Na devizových trzích mírně zpevňoval americký dolar a minulý týden uzavřel každou seanci v zisku. Wall Street uzavřel v pátek níže, dnes ráno však opět indexy zpevňují.

Forex

Na devizových trzích se koncem týdne nic zásadního neudálo. Nejvýraznější dopad na vývoj páteční seance měly na kanadském dolaru data z kanadského trhu práce.  Jak se ukázalo, trh práce v Kanadě je i začátkem nového roku poměrně silný a měl by podporovat ekonomiku v expanzi. Ekonomice se podařilo vytvořit 66 800 pracovních míst, což bylo výrazně více, než očekávání na 8 000. Nezaměstnanost sice vzrostla na 5,8%, stále jsme však velmi blízko několikaletých minim. Kanadský dolar reagoval skokově posílením na všech měnových párech a mírně tak zkorigoval výrazné ztráty. Včera v noci při otevření asijské seance na devizových trzích skokově výrazně oslabil švýcarský frank. Na vině je likvidita na této měně, která není příliš vysoká ani za normálních okolností a takovýchto pohybů jsme v minulosti již několikrát byly svědky. Své sehrál také státní svátek v Japonsku a uzavření japonské burzy, švýcarský frank tak rychle udělal pohyb přes 100 pipů, vzápětí se však vrátil zpět do oblasti předchozího open. Japonský jen dnes dopoledne zatím díky uzavření japonské burzy a posílení akciového trhu oslabuje na všech měnových párech.

Akcie a Komodity

Dnes po týden trvajícím svátku opět otevírá čínský akciový trh. Vývoj akciového trhu za minulý týden se do historie nezapíše. První polovina týdne patřila růstu akciových indexů, v druhé polovině však ovládl indexy negativní sentiment způsobený strachem ze zpomalení globálního růstu. Wall Street Journal v pátek přišel se zprávou, že USA s Čínou zatím nejsou blízko návrhu obchodní dohody. Další negativní zprávou je, že Trump se nechystá setkat s čínským prezidentem před březnovým deadlinem obchodního sporu. Politika je tak i nadále jedním z hlavních katalyzátorů pohybů na akciových trzích a především pak obchodní válka USA s Čínou.

Ropě se příliš nevydařil vstup do nového měsíce a to i navzdory produkčním škrtům ze strany OPEC+ a sankcím na venezuelskou ropnou produkci. Ropě se v pátek podařilo uzavřít nad 52 dolarovou úrovní. Americký kongres připravuje zákon, který by měl zabránit OPECu koordinovat ropnou produkci.

Dnešní fundamenty

10:30 bude v Británii zveřejněna průmyslová produkce s HDP a dalšími sekundárními daty.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.