Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Ranní analýza: Americký dolar a akciové indexy zůstávají pozitivně naladěny

21.01.2019 | 10:30 0 Komentářů

Americký dolar koncem týdne mírně zpevnil a zakončil tak týdenní seanci v zelených číslech. Úspěšný týden zakončily i americké akcie, které úspěšně pokračují v umazávání dosavadních ztrát. Rizikovým aktivům se dařilo i na komoditním trhu, kde ropa WTI zpevnila k 54 dolarům za barel.

Forex

Obchodování na devizových trzích koncem týdne doprovodilo zveřejnění několika zajímavých fundamentů. Dopoledne bylo v Británii zveřejněno tempo růstu maloobchodních prodejů, ty klesly v prosinci o 0,9%, což bylo o trochu více, než se očekávalo (-0,8%). Britská libra také vinou silnější dolaru v pátek oslabovala a v defenzivě pokračuje také začátkem nového týdne, kdy dnes budou investoři očekávat novinky kolem vyjednávání o Brexitu. Dnes by měla britská premiérka předložit plán B, který podle všeho není připravený. Další hlasování v britském parlamentu je na programu 29. ledna. Odpolední zveřejnění tempa růstu kanadské inflace výrazně nezměnilo dosavadní průběh na měnovém páru USDCAD. Inflace zrychlila na 2%, očekávala se přitom stagnace na 1,7%. jádrová inflace také mírně zrychlila na 1,7%. Kanadský dolar reagoval rychlým posílením, které mu však dlouho nevydrželo a pod tlakem silnějšího dolaru se dostal spíše do defenzívy. Rizikovějším měnám jako je australský a novozélandský dolar dnes pomáhají data z Číny, která ukazují poměrně stabilní růst domácí ekonomiky. HDP v Číně za poslední kvartál rostlo o 6,4%, investice rostly o 5,9% a průmyslová produkce dokonce pekonala očekávání, když rostla o 5,7%.

Akcie a Komodity

Minulý týden se extrémně vydařil rizikovým aktivům. Série pozitivních zpráv kolem obchodního vyjednání mezi USA a Čínou spolu s pozitivní výsledkovou sezonou a apetitem po populárních technologických akciích stačily k čtyřtýdennímu zisku na akciových trzích. Akciové trhy mají nakročeno k velmi dobrému začátku roku, nezapomeňme však na situaci z minulého roku, kdy akciový index S&P 500 přidal pouze za leden téměř 10% a poté přišla korekce, které ovlivnila obchodování po zbytek roku.

Na komoditním trhu se dařilo také ropě, která rostla v pátek až nad 54 dolarů barel. Dnes ráno ropě pomáhají zprávy z Číny o pokračování v růstu druhé největší ekonomiky spolu s daty z čínských rafinérií, které ukazují na výrazný růst produkce benzínu a dalších ropných výrobků. Japonské rafinérie mezitím pokračují v nákupech iránské ropy, před obnovením amerických sankcí na iránský obchod s ropou.

Dnešní fundamenty

Dnes jsou v USA zavřené banky, budou proto chybět fundamenty a větší objemy na trzích.

Trh dne

Měnový pár EURUSD se vinou silnějšího dolaru drží v mírném klesajícím trendu. Intradenně je však trh spíše nepřehledný a pohybuje se do strany a lze tedy uvažovat jak nad obchody na stranu long, tak short. V grafu je vyznačená úroveň předchozího supportu/rezistence a zároveň zde nastala poslední konsolidace před nejvýraznější prodejní aktivitou.

#gallery-1

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.