Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Ranní analýza: Americké akcie koncem týdne přidaly

07.01.2019 | 10:30 0 Komentářů

Konec minulého týdne nabídl poměrně divoký průběh a to především díky datům z USA a vystoupení guvernéra FEDu Jerome Powella. Na devizových trzích tak oslabil americký dolar. Americké akcie reagovaly výrazným zpevněním a ropa WTI nakonec uzavřela nad 48 dolary za barel.

Forex

Na devizových trzích se vše točilo kolem odpoledního zveřejnění dat z amerického trhu práce. Dopoledne trhy obchodovaly v minimálním cenovém rozpětí a vyčkávaly tak na čerstvá data z prosince. Zároveň s americkými daty z trhu práce byla zveřejněna kanadská data. Americká data dopadla velmi dobře. Ekonomice se podařilo vytvořit 312 tis. pracovních míst, což je nejvíce od března, nezaměstnanost i přesto však rostla z 3,7% na 3,9%. Mnohem zajímavější však bylo tempo růstu mezd. Mzdy totiž za prosinec rostly nejrychlejším tempem za posledních 12 měsíců, konkrétně o 0,4%. Meziročně mzdy zrychlily na 3,2%, což bylo o 0,2% více, než se očekávalo a zároveň nejrychleji za více jak 2 roky. Kanadská data v kontrastu s těmi americkými dopadly o něco hůře. Tamní ekonomice se podařilo v prosinci vytvořit 9,3 tis. pracovních míst, i přesto nezaměstnanost stagnovala na 5,6%. Na zprávy reagoval pozitivně především americký dolar, nevydrželo mu to však dlouho. Odpoledne totiž vystoupil ještě guvernér americké CB Jerome Powell. Ten poněkud zmírnil svou rétoriku vůči růstu úrokových sazeb, když řekl, že banka bude v letošním roce trpělivá a bude sledovat vývoj ekonomiky a na finančních trzích. Americký dolar vzápětí výrazně oslabil a zprávu vnímaly pozitivně především americké akcie.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích byla situace podobná jako na trzích devizových. Trhům však nejdříve pomohly pozitivní data z amerického trhu práce a zmírnění rétoriky udělaly z páteční seance tu nejziskovější v letošním roce. Akciovým trhům se tak podařilo kompletně vymazat ztráty z korekce během Vánoc. Index volatility VIX se i nadále drží na zvýšených úrovních nad 22 body.

Na komoditním trhu se podařilo navázat na růstovou seanci na akciových trzích ropě. Ropa WTI nakonec uzavřela nad úrovní 48 dolarů za barel a stejně jako akciové trhy se vzpamatovala z prosincové výprodeje. Na slabší dolar reaguje především zlato, které za poslední 2 měsíce smazalo většinu ztrát z minulého roku.

Dnešní fundamenty

16:00 bude v Kanadě zveřejněn Ivey PMI a americké nevýrobní PMI.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.