Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Ranní analýza: Akciové trhy konsolidují, ropa zpět u 50 dolarů za barel

14.01.2019 | 10:50 0 Komentářů

Americký dolar zakončil minulý týden ziskovou páteční seancí a částečně tak umazal předchozí ztráty. Akciové trhy pokračují v konsolidaci bez výraznější změny dosavadního trendu. Na komoditním trhu ztrácí po několika ziskových seancích ropa.

Forex

Devizové trhy koncem týdne ovlivnilo hned několik událostí. Tou nejdůležitější se zdálo být zveřejnění tempa růstu americké inflace. To však nedokázalo překonat většinový konsenzus, když zveřejněná data ukázala na inflaci stagnující na 2,2%. Jádrová inflace podle očekávání zpomalila z 2,2% na 1,9%. Americký dolar na výsledky inflace reagoval mírným růstem až s mírným odstupem. Silnější americký dolar se projevil na většině z měnových párů až na britskou libru. Libra v pátek rostla v reakci na množící se zprávy o možném odložení brexitu z 29. března. V úterý se má v britském parlamentu konat plánované hlasování o návrhu smlouvy s unií. Ta podle britského tisku nemá příliš velkou šanci na schválení, což by poslalo Británii směrem k tvrdému brexitu a výraznému zpomalení domácí ekonomiky. Ve hře je stále druhé referendum, které však Mayová několikrát odmítla. Libra rostla už v pátek dopoledne reakci na data z domácí ekonomiky. Průmyslová produkce sice meziročně klesla o 1,5%, ekonomice se však podařilo přidat 0,2% HDP.

Akcie a Komodity

Akciové trhy během páteční seance příliš nepředvedly a pouze vydýchávaly nárůst z předchozích seancí. Ve většině případů jsme tak sledovali konsolidaci a uklidnění na trzích, když index VIX klesl poprvé od začátku prosince pod 20 bodů. Dnes dopoledne evropské akciové trhy poslaly do červených čísel horší, než očekávaná data z Číny. Pod tlakem jsou akcie luxusních maloobchodních značek a technologické akcie.

Na komoditním trhu ztrácela pod několika ziskových seancích ropa. Ta se v případě WTI dostala zpět k hranici 50 dolarů za barel poté, co během minulého týdne atakovala úrovně nad 53 dolary. Na povrch se přitom dostala zpráva, že se Iránu nedaří najít kupce pro jejich ropu a to navzdory výjimkám z dříve uvalených amerických sankcí na iránský obchod s ropou. Ropný trh především vnímá horší data z Číny jako potencionální známky zpomalení globálního růstu a zároveň tedy zpomalení poptávky po ropě.

Dnešní fundamenty

Dnes nebudou zveřejněny žádné důležité fundamenty.

#gallery-1

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.