Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

Ranní analýza: Akciové indexy zůstávají nervozní

10.12.2018 | 10:45 0 Komentářů

Konec minulého týdne přinesl výsledky z amerického a kanadského trhu práce, které rozvlnily devizové trhy. OPEC odsouhlasil produkční politiku na příští rok. Americký dolar dnes navazuje na pátek a začátkem seance mírně ztrácí.

Forex

Konec minulého týdne byl ve znamení vyčkávání na odpolední výsledky z amerického a kanadského práce. Měnové páry tak obchodovaly ve velmi úzkém obchodním rozpětí s velmi nízkou volatilitou.  Zveřejnění makrodat nakonec přineslo na trhy očekávanou volatilitu. Americká data z trhu práce nakonec nijak nepřekvapily a odpovídala tomu i bezprostřední reakce na americkém dolaru. Nejsledovanější tempo růstu mezd nakonec rostlo podle očekávání meziročně na 3,1%. Meziměsíčně mzdy rostly o 0,2%, což bylo o jednu desetinu méně, než trh původně očekával. Nezaměstnanost také dopadla podle očekávání, když zůstala na 3,7%. Americké ekonomice se podle dat NFP podařilo za minulý měsíc vytvořit 155 000 pracovních míst, což nenaplnilo většinové očekávání na 200 000. Ve stejný čas byly zároveň zveřejněny data z kanadského trhu práce. Ty dopadly o poznání lépe, když se kanadské ekonomice podařilo v listopadu vytvořit 94 100 nových pracovních míst, což bylo výrazně nad očekávání na 10 300. Nezaměstnanost klesla na 5,6%, neočekávala se žádná změna oproti původním 5,8%. Kanadská data dopadla lépe jak ta americká a odpovídala tomu i reakce na devizových trzích, kde výrazně posiloval kanadský dolar a v defenzivě se ocitl americký dolar. Dolar oslabuje i začátkem dnešní seance a navazuje tak na konec páteční seance.

Akcie a Komodity

Na akciových trzích se toho koncem páteční seance příliš neudálo. Indexy byly po většinu seance poměrně v klidu, ovšem k večeru se opět dostaly pod prodejní tlak a uzavřely tak další výrazně ztrátovou seanci. Na vině je opět především horšící se sentiment a strach ze zpomalení globální ekonomiky kvůli zplošťující se výnosové křivce spolu s obchodním konfliktem mezi USA a Čínou.

Nejzajímavější událostí však bylo páteční zasedání kartelu OPEC, kde bylo rozhodnuto o produkční politice na příštích 6 měsíců. Podle posledních zpráv se ropný kartel OPEC a jeho spojenci předběžně dohodly na omezení těžby o 1,2 mil. barelů denně. OPEC zároveň rozhodl, že Irán bude produkčních škrtů ušetřen. Rusko by mělo souhlasit s omezením těžby o 200 000 barelů denně. Samotný kartel o patnácti členech by měl utáhnout kohoutky o 800 000 barelů denně a Rusko a ostatní spojenci o 400 000 barelů. Kanada již dříve oznámila omezení těžby o 325 000 barelů. Saudská Arábie původně plánovala omezit těžby o minimální 1,3 mil barelů denně, cíl se tedy zdá být nenaplněn, což není pro ropu nijak extrémně pozitivní zpráva a na růst její ceny si budeme muset počkat.

Dnešní fundamenty

Dnes v 10:30 bylo zveřejněno několik fundamentů v Británii spolu s růstem HDP nebo průmyslovou produkcí. Výsledky dopadly ve směs hůře pro britskou libru, tu však čeká zítra nejdůležitější událost roku a to slyšení o dohodě o brexitu v britském parlamentu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.