Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Ranní analýza: Akcie jsou opět atraktivní, Ropu a dolar ovládli prodejci

14.09.2018 | 10:10 0 Komentářů

Americký dolar pokračuje ve ztrátách, které prohloubil dnes ráno, když otevřel na indexu amerického dolaru velkým prodejním gapem. Kvůli včerejší zprávě o růstu nabídky ropy na trhu se ropa dostala pod prodejní tlak, který zastavila až včera večer a dnes dopoledne konsoliduje na podobných úrovních.

Forex

Včerejší seance byla především o plánovaných fundamentech a to zasedání evropské a britské centrální banky spolu se zveřejněním amerického růstu inflace. OD zasedání centrálních bank se nic nečekalo vzhledem k velmi průhledné měnové plotice obou bank, nicméně americká inflace mohla nabídnout zajímavější překvapení. Konkrétně zasedání britské centrální banky nepřineslo žádné překvapení a odpovídala tomu i reakce britské libry. Úrokové sazby zůstaly beze změny, na čemž se shodli jednomyslně všichni členové bankovní rady.

Zasedání ECB a následný komentář M. Draghiho opět přinesl na trhy spíše zklamání, když guvernér centrální banky zopakoval projev starý již téměř rok s pozměněním 2-3 vět. Draghi opět zopakoval, že nízké sazby jsou potřeba k udržení ekonomického růstu. Nedostavila se ani změna ohledně úrokových sazeb, které by měly zůstat na aktuálních úrovních dlouho po skončení kvantitativního uvolňování. Draghi se nevyjádřil ani k refinancování aktiv nakoupených během QE. Upraven byl růst HDP a to pro rok 2018 a 2019 o jednu desetinu procenta dolu. Růst inflace by měl být pro rok 2018, 2019 a 2020 shodný na 1,7%. Zasedání ECB tedy opět beze změny a opatrnost banky pokračuje i nadále.

Fundamentem, který měl potenciál způsobit na trzích zvýšenou volatilitu a nakonec i potvrdil svou sílu, byl růst americké inflace. Inflace v USA za srpen meziročně zpomalila na 2,7%, jádrová na 2,2%. Jednalo se o horší, než očekávané zpomalení, nicméně reakce trhu nebyla příliš výrazná. Zpomalení inflace by nemělo ohrozit rozhodnutí CB zvýšit sazby na zasedání banky přespříští týden a v prosinci.

Akcie a Komodity

Na zpomalení inflace reagovaly akciové trhy, které se dostaly zpět do býčího trendu a akciový index S&P 500 se opět pokusí atakovat historická maxima. Akciovému trhu pomohly i ostatní zprávy a to další kolo obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou, které iniciovala administrativa Spojených států, a mělo by se konat v následující několika týdnech. Indexy rostly také v pozadí zisků velké technologické pětky, včetně společnosti Amazon a Apple.

Již dříve informovala agentura Reuters, že Indie povolila tamním rafinériím odebírat iránskou ropu i přes americké sankce. Včera dorazila zpráva, že indické rafinérie omezí importy z Iránu o polovinu mezi měsícem září a říjen. Zároveň nabízené množství ropy se dostalo na historická maxima, konkrétně na 100 milionů barelů denně. Ropa se po atakování maxim z minulého týdne opět dostala do korekce, WTI se obchoduje za 68,80, Brent za 78,50.

Dnešní fundamenty

V 12:00 bude mít projev guvernér britské CB Mark Carney. V 14:30 uzavřou týden maloobchodní prodeje v USA.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.