Neděle 27. září. Svátek má Jonáš.

Rally v posledních dvou dnech vrací indexy do zelených čísel

31.03.2014 | 22:02 0 Komentářů

Je optimismus opodstatněný a nebo se jedná o klasický windwos dressing?

US akciové trhy v závěru kvartálu posilují a pomáhají tak indexům dostat se do pozitivního teritoria od začátku roku. Je na místě si položit otázku zda-li se tak děje na základě lepšícího se fundamentu (makrodata, komentáře J. Yellenové) a nebo se jedná čistě o tzv. windows dressing (tedy praktiku kdy investoři v závěru kvartálu kupují úspěšně tituly, zatímco prodávají těm kterým se příliš nedařilo, aby tak mohli vykázat ve svých portfóliích ten správny stock picking). Je totiž pravdou, že pro mnohé zůstala výkonnost za 1Q za výrazným očekáváním oproti loňskému roku. Nejen že jsme byli svědky výrazného nárůstu volatility oběma směry, trhy se musely potýkat i s několika zprávami se kterými si přinejmenším nevěděly rady (geopolitické napětí, rozporuplné komentáře centrálních bankéřů, výprodeje na EM trzích).

Akcie tak do druhého kvartálu vstupují s mnoha otazníky a bude zajímavé sledovat, jaké odpovědi na ně dostanou a zda-li ještě existuje prostor pro další růst, když na současných úrovních se (aspoň na západních trzích) zdají akcie férově oceněné.

Otazníky visí především nad tituly, které si užívaly záře reflektorů v předešlých letech, nehledě na to na jakých základech stojí jejich obchodní model (různé sociální sítě, 3D tiskárny, biotechnologie). I proto k tahounům dosavadního vývoje patřily spíše tradiční sektory jako jsou utility, telekomunikace, které se sice nemohou opřít o exkluzivní růstové příběhy. Investory však u těchto sektorů pramálo co překvapí a s ohledem na vývoj v předchozích letech se tyto sektory zdají být stále ještě podhodnocené.

Index S&P 500 rostl v 1Q o 1,30%, Nasdaq o 0,54% a DJIA ztratil -0,72%

Chádí El-Moussawi, analytik, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.