Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Rakousko se chce kvůli prodloužení povolení provozu 1. bloku Dukovan obrátit na Evropskou komisi

31.03.2016 | 16:20 0 Komentářů

Rakouský ministr životního prostředí se chce kvůli včerejšímu prodloužení povolení provozu prvního bloku jaderné elektrárny Dukovany obrátit na Evropskou komisi. Podle ministra by mělo být nejdříve provedeno posouzení vlivu na životní prostředí EIA.

Rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter považuje rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost prodloužit povolení k provozu prvního bloku na dobu neurčitou za „velké zklamání“. ČEZ zatím získával 10leté licence na provoz čtyř bloků Dukovan, nyní získal povolení na dobu neurčitou. Letos požádá o povolení pro druhý blok, v příštím roce pro zbývající dva.

Podle Rupprechtera by měl povolení předcházet přeshraniční proces EIA, který by posoudil vliv elektrárny na životní prostředí. V červenci 2014 totiž podle Rupprechtera mezinárodní Výbor plnění Úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí (ESPOO) rozhodl o nutnosti dodržení tohoto postupu u ukrajinské jaderné elektrárny v Rivne, čímž podle něj vznikl precedens.

Rakouský ministr chce písemně vyzvat Evropskou komisi, aby plnila svůj úkol „ochránkyně smluv“ a hodlá toto téma nastolit při své návštěvě v Praze v červnu. Ještě tento týden chce zatelefonovat svému českému protějšku, Richardu Brabcovi, který situaci podle Rupprechtera na předchozích setkáních „vlastně viděl stejně“. Rupprechter také zmínil i bezpečností dimenzi.

Jaderná elektrárna Dukovany leží asi 40 km od rakouské hranice.

Akcie společnosti ČEZ (BAACEZ) dnes rostou o 0,45 % na 420,9 Kč.

Zdroj: ČTK

Jan Tománek
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.