Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Raiffeisenbank: Okénko trhu

Český hrubý domácí produkt vzrostl ve druhém čtvrtletí o 0,6 % mezikvartálně a o 2,7 % meziročně. Tuzemská ekonomika tak stále vykazuje solidní tempo, a to i přes slabý růst v eurozóně a hrozbu recese u našeho hlavního obchodního partnera Německa. Podle informací statistického úřadu byly hlavními přispěvateli k růstu produktu spotřeba domácností a zahraniční poptávka, naproti tomu se však dále snížila dynamika investic. Spotřebitelé tak evidentně nadále těží z dobré situace na trhu práce a zahraniční obchod stále vzdoruje mezinárodnímu ochlazení. Oproti tomu podniky již pod tlakem mzdových nákladů a zvolna klesající poptávky omezují výdaje na další rozvoj.

Německý HDP podle očekávání mezičtvrtletně poklesl o 0,1 %. Za poslední rok se tak jednalo již o druhý německý kvartál v záporu a zároveň o jasné varování, že ekonomické ochlazení se stalo realitou. Za hlavní příčiny lze označit zpomalení Číny, která se kromě obchodní války s USA potýká i s poklesem domácí poptávky, jak naznačila dnešní data o tamním maloobchodu. Pro Německo se tak na obzoru nerýsuje mnoho nadějí na brzké zlepšení a zesilují volání po státních intervencích. Kancléřka Merkelová již pomalu ve své rétorice přestává striktně odmítat možnost fiskálního stimulu i za cenu zhoršení bilance rozpočtu. Evropská centrální banka mezitím už dlouho avizuje, že je připravena k dalšímu snížení depozitní sazby a novému kolu kvantitativního uvolňování.

Ani z eurozóny dnes mnoho dobrých zpráv nedorazilo. HDP mezikvartálně vzrostlo jen o 0,2 % a červnová průmyslová výroba odepsala 1,6 %oproti předchozímu měsíci a 2,6 % meziročně. Zároveň došlo k mírným revizím květnových údajů z průmyslu směrem dolů. Potvrzují se tak odhady na celoevropské zpomalování, které již zasáhlo Německo, Francii, Itálii i Španělsko. Tempo si zatím drží menší ekonomiky Nizozemí a Portugalska.

Na trzích dnes nepanuje dobrá nálada. V reakci na špatné zprávy z Číny i Evropy došlo k inverzi výnosové křivky v USA i ve Spojeném království, když se výnosy na desetileté splatnosti krátce dostaly pod ty dvouleté. Tato situace se často interpretuje jako signál z trhu, že počítá s blížící se recesí. Menší zásah dnes dostaly i měny států středoevropského regionu. Česká koruna, podobně jako maďarský forint a polský zlotý, od dopoledních hodin sčítá ztráty. Prozatím stihla odepsat zhruba tři haléře a dočasně našla oporu u hranice EUR/CZK 25,86. Trhy tak zřejmě dnešní data vyhodnotily jako povel k ústupu z měn menších otevřených ekonomik napojených na mezinárodní obchod, zvláště pak s eurozónou. Nepomohla ani data o slabém růstu HDP na Slovensku, které ve druhém čtvrtletí připsalo pouze 1,9 % oproti vyhlíženým 3,7 %.

Vít Hradil, analytik 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.