Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Zástupci koalice se shodli na nárůstu minimální mzdy

Zástupci koaličních stran se dnes domluvili na nárůstu minimální mzdy o 1 250 Kč na 14 600 Kč a to s platností od ledna. Jedná se tak o jistý kompromis mezi požadavky odborářů, kteří si představovali navýšení o více než 1 600 Kč, a zaměstnavatelů, kteří vzhledem ke zpomalující ekonomice i snižujícímu objemu zakázek navrhovali nárůst jen o 700 Kč. Se zvýšením minimální mzdy souvisí také odpovídající nárůst tzv. zaručené mzdy, která pro některé odborné profese byla doposud v rozmezí 13 350 až 26 700 Kč, nově bude odstupňována v intervalu 14 600 až 29 200 Kč. Minimální mzda tak vzroste o téměř deset procent, zatímco průměrná mzda tento rok roste v průměru jen přibližně o 7,3 %. Návrh ještě musí schválit vláda, podle premiéra má dostatečnou podporu.

Dnešní den je ve znamení amerických dat a završen bude ve večerních hodinách zveřejněním béžové knihy Fedu. Předtím jsme se dozvěděli druhý odhad amerického HDP za třetí čtvrtletí. Podle toho rostla tamní ekonomika o dvě desetiny procentního bodu rychleji, než ukazoval první odhad, tedy dosáhla mezičtvrtletního anualizovaného růstu 2,1 %. Jedná se zároveň i o mírné zlepšení o jednu desetinu v porovnání s minulým čtvrtletím. Lépe oproti předpokladu dopadly zejména investice, které mezičtvrtletně de facto stagnovaly, avšak předpokládalo se, že došlo k výraznějšímu propadu. I nadále platí, že americká ekonomika je poháněna zejména domácí poptávkou, a to jak spotřebou vlády (1,6 % mezičtvrtletně anualizovaně), tak spotřebou domácností (2,9 %).

Newyorská zástupkyně Fedu L. Brainardová včera promluvila v podobném duchu, v jakém byla vedena tisková konference po posledním zasedání americké centrální banky. Podle jejího názoru současné nastavení sazeb odpovídá stávající kondici tamní ekonomiky. K tomu si Fed dopomohl třemi sníženími sazeb, kdy horní hranice klesla z původních 2,5 % na současných 1,75 %. Riziko podle ní nadále převažuje směrem dolů, přesto očekává pokračující expanzi americké ekonomiky, silný trh práce a inflaci blížící se k dvouprocentnímu cíli. Nějakou dobu potrvá, než se podpora v podobě nižších sazeb v ekonomice projeví, do té doby hodlá Brainardová, stejně jako všichni guvernéři Fedu, pečlivě sledovat data z ekonomiky, která můžou přimět radu přehodnotit stávající vyčkávací taktiku.

Dolar na dobré zprávy z americké ekonomiky reagoval mírným posílením vůči euru o 0,1 %. V současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/USD 1,100 a je tak nejsilnější za poslední měsíc. Naopak koruna se drží od včerejška stabilně poblíž hranice EUR/CZK 25,5.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.