Pátek 14. května. Svátek má Bonifác.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Vyjednavači EU a Spojeného království nalezli shodu nad brexite

Vyjednavači Evropské unie a Spojeného království dnes nalezli shodu nad podobou brexitové dohody. Podle ní by mělo zboží na území Severního Irska nadále podléhat pravidlům EU a nevznikne tak pevninská hranice mezi Irskem a Severním Irskem, což bylo klíčové. V Severním Irsku ovšem bude platit celní režim Velké Británie, a budou se tak na něj vztahovat dohody o obchodních vztazích, které si s dalšími zeměmi vyjedná Londýn. Tím bude naplněna podmínka premiéra Johnsona, který sliboval kompletní převzetí kontroly nad obchodní politikou na celém britském území. Vzhledem k tomu, že Severní Irsko bude součástí evropského trhu, budou muset ovšem tamní úřady u každého zboží, které do něj bude přivezeno, určit, zda bude pokračovat dále do EU (a bude tedy procleno podle jejích pravidel) či zůstane ve Velké Británii (a podléhá tak britskému zdanění). Dohodu se podařilo nalézt i nad způsobem výběru daně z přidané hodnoty. Speciální režim, který má zavládnout v Severním Irsku, budou mít možnost tamní zvolení zástupci ukončit nejdříve čtyři roky poté, co vstoupí v platnost.
 
Po ohlášení výsledků vyjednávání zavládl na trzích optimismus a zisky si oproti americkému dolaru připsala britská libra, česká koruna, i euro. Zcela vyhráno ještě ovšem není. Kromě evropských lídrů, od kterých se očekává, že s dohodou vysloví souhlas, se k ní musí v sobotu vyjádřit i britský parlament. V něm Johnson nemá většinu a k prosazení dohody tak potřebuje podporu i od poslanců jiných stran. Za stěžejní dosud platil názor strany severoirských unionistů (DUP), kteří ovšem s podobou dohody nesouhlasí a ve svém prohlášení již uvedli, že pro ni ruce nezvednou. Nyní je tak na Johnsonovi, aby se pokusil vyjednat podporu jinde.
 
V USA byla zveřejněna data pro Philadelphia Fed Index za měsíc říjen. Došlo u něj k meziměsíčnímu poklesu z 12,0 na 5,6 bodu, což negativně předčilo tržní očekávání. Po včerejších maloobchodních tržbách se jedná o další náznak zpomalování americké ekonomiky
 
Česká koruna se dnes svezla na vlně euforie spojené s nadějným vývojem jednání o brexitu, když během pár hodin posílila o téměř deset haléřů na hodnotu EUR/CZK 25,69. Jako malá a otevřená ekonomika by totiž Česká republika z uklidnění mezinárodní situace totiž přímo těžila. Vzhledem k tomu, že se okolo vyjednané dohody může ještě strhnout bitva v britském parlamentu, není ovšem jisté, zda se tyto zisky dožijí konce týdne.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.