Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – výhledy 2020

Růst ekonomiky: Růst české ekonomiky pozvolna zpomaluje pod svůj produkční potenciál a v roce 2020 zpomalí pod své dlouhodobé tempo růstu na námi odhadovaná 2 %. Důvodem je kombinace vysátého trhu práce tj. nedostatku lidí, a nejen kvalifikovaných, na českém trhu práce a přetrvávajících globálních rizik a nejistot (Trump, konečná verze brexitu…).

Před Česko a Slovensko se staví největší výzva od ekonomické transformace v 90.letech minulého století! Tentokrát transformace klíčového sektoru obou ekonomik automotive. Snad bude úspěšná!

Průmysl: Na rozdíl od předchozích let, růst nebude plošný, bude selektivní– nebude se už týkat všech okolo nás. Obory, které zůstaly závislé na levné práci, budou mít stále větší problém vyrovnat se s dalším růstem mzdových nákladů. Automobilový průmysl navíc čelí utužující se regulaci emisí. Jak ukázal znovu příklad Slovenska, jeho velká závislost na automobilovém průmyslu činí tuto ekonomiku velmi zranitelnou.

Inflace: Během 2020 by měla spotřebitelská inflace postupně zpomalovat z aktuálních hodnot těšně nad třemi procenty. Na konci roku 2020 očekáváme růst spotřebitelských cen poblíž dvou procent, V průměru by tak měla inflace v roce 2020 dosáhnout 2,4%. Porostou ceny především u alkoholu a tabáku (spotřební daň), dále elektřiny, i když v menší míře než v roce 2019. Pokračovat bude i svižný růst cen ve službách. Naopak ceny pohonných hmot by mohly, vzhledem k nižším výhledům cen ropy, stagnovat či mírně zlevnit.

Trh práce a růst mezd: Očekáváné zpomalení ekonomiky českému trhu práce neuleví. Na trh práce nyní vstupují slabší populační ročníky, které ani zdaleka nepokryjí jeho současné potřeby. I když některé firmy už započaly s redukcí zaměstnanců a další se přidají, na trhu práce se to ještě neprojeví. Uvolnění pracovníci velmi snadno nejdou uplatnění jinde. Míra zaměstnanosti zůstane v blízkosti historického rekordu a míra nezaměstnanosti se zvýší jen nepatrně na 3,2 %. Růst mezd vlivem i minimální a zaručené mzdy se udrží nad 6 % (konkrétně odhadujeme 6,4 %), po očištění o růst cen o necelá 4 %.

CZK: kurz koruny bude balancovat mezi zprávami o vývoji globální ekonomiky a „překoupeností“ koruny. Zatímco začátek nového roku může být ve znamení euforie a poklesu vnímaného rizika z důvodu dosažených dílčích kroků na půdě obchodních vztahů USA-Čína a brexitu, ve druhé polovině roku může přijít „vystřízlivění“, když ekonomika USA přesto zpomalí a ekonomika eurozóny neoživí. Proto neočekáváme výrazné posílení CZK v průběhu roku a ke konci 2020 naopak prognózujeme její mírné oslabení.

 Výnosy státních dluhopisů: Nedávný mírný nárůst českých výnosů byl způsoben návratem optimismu a vyšší českou inflací, nicméně podle nás nebude mít dlouhého trvání. S postupně klesající inflací a se zreálněním očekávání ohledně budoucího růstu v USA, Evropě, ale i v ČR by české výnosy měly po celý rok 2020 postupně klesat.

Autor: Helena Horská, hlavní ekonomka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.