Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Viceguvernér ČNB M. Mora očekává stabilitu sazeb

Poslanecká sněmovna dnes projednává návrh státního rozpočtu na rok 2020. Současný návrh zahrnuje stejný schodek, se kterým se počítá také letos, tedy 40 mld. Kč. Právě výše schodku se nelíbí opozici. Mimo to rozpočtu vytýká, že jde málo peněz na státní investice. Ty by příští rok měly být ještě nižší, než za finanční krize v roce 2009 a to jak v procentuálním vyjádření k HDP, tak v absolutní hodnotě. Tehdy šlo na investice celkem 11 % státního rozpočtu (133 mld. Kč), zatímco příští rok by to mělo být pouze 8 % (122 mld. Kč). I přes nesouhlas opozice by však vláda pro současnou podobu rozpočtu měla získat většinovou podporu

Současný návrh rozpočtu počítá sice se schodkem 40 mld. Kč, avšak mohlo by se snadno stát, že by na konci příštího roku byl výrazně vyšší. Důvodů je hned několik a všechny se týkají příjmové strany. Vláda již nyní počítá s příjmy z vyšší daně z přidané hodnoty na alkohol a tabák, která by měla vejít v platnost v lednu. Již nyní se návrh potýká při schvalování s problémy, a je proto možné, že se legislativní proces protáhne a platnost vyšší daně bude muset být posunuta na pozdější termín. To by samozřejmě znamenalo výpadek příjmů pro státní kasu, se kterými se v současném návrhu počítá. Druhou věcí je, že Ministerstvo financí počítá pro příští rok s růstem 2,3 %, což je o tři desetinky rychlejší růst, než s jakým počítáme v naší prognóze my. Již nyní vidíme, že zpomalení ekonomiky se podepisuje zejména na výběru daní (z příjmu FO, spotřební, DPH). Pokud tedy příští rok ekonomika poroste pomaleji, než současně předpokládaných 2,2 %, rozpočet bude chudší o další část příjmů.

Dnes promluvil viceguvernér ČNB M. Mora. Jako nejpravděpodobnější scénář pro příští měnověpolitické zasedání vidí stabilitu sazeb. Mora byl jeden ze dvou radních, kteří na zářijovém hlasování zvedli ruku pro zvýšení sazeb. V dnešním rozhovoru připustil, že podle něj se potřeba zvýšení sazeb od té doby snížila. 

Koruna na jeho prohlášení zareagovala okamžitým oslabením o 0,33 % na EUR/CZK 25,65, od té doby ztráty prozatím jen mírně umazala. V současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/CZK 25,63.

Pravděpodobnost odkladu brexitu se opět zvýšila. Prováděcí zákon byl sice v úterý schválen, poslancům se ovšem nelíbil šibeniční termín, který jim dával navrhovaný harmonogram. Ten proto neschválili. Zdá se, že ačkoliv je v současné chvíli již dohoda, se kterou jsou zřejmě schopni všichni zúčastnění souhlasit, na stole, bude brexit přesto z časových důvodů odsunut. Zástupci EU s odložením odchodu nemají problém, mluví se o termínu koncem ledna, s možností odchodu kdykoliv mezitím, když na to bude Spojené království připraveno.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.