Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Už i Řecko prodalo dluhopis se záporným výnosem

Prezident americké centrální banky J. Powell včera prohlásil, že Fed bude pokračovat v nákupu aktiv. Hodlá i nadále skupovat americké státní dluhopisy s krátkou splatností. Podle jeho slov se ovšem nejedná o další kolo kvantitativního uvolňování, kterým se Fed snažil pomoc americké ekonomice v dobách finanční krize. Objem nákupů je marginální a účelem je nyní především zlepšení fungování peněžního trhu a prevence problémů s krátkodobou likviditou. Zároveň Powell naznačil, že bude-li to tamní ekonomika vyžadovat, jsou připraveni ji podpořit dalším snížením sazeb.

Zároveň bude dnes ve večerních hodinách zveřejněn zápis ze zasedání rada guvernérů (FOMC), které se konalo v polovině září. Zápis by měl ukázat, jak moc byly názory členů výboru ohledně budoucího vývoje tamní ekonomiky, a potažmo následného nastavení měnové politiky, nejednotné. Ještě na konci minulého měsíce trh s více než 50 % pravděpodobností očekával stabilitu sazeb na následující měsíc. Nyní se misky vah převážily ve prospěch snížení sazeb o 25 bazických bodů s pravděpodobností více než 80 %. Pro snížení hovoří také mimo jiné rozporuplná páteční data z amerického trhu práce, kdy nezaměstnanost klesla k padesát let neviděným 3,5 %, naopak dynamika mezd zpomalila na 2,9 % a nových pracovních míst mimo farmářský sektor bylo obsazeno jen 136 tis, nemluvě o zhoršujících se předstihových ukazatelích jako je americký ISM index. Tým RBI očekává do konce roku snížení celkem o 50 bazických bodů, následované ještě jedním dodatečným v březnu. Poté by se horní hranice amerických úrokových sazeb měla nacházet na úrovni 1,25 %, kde by měla setrvat až do druhé poloviny roku 2022, kdy by mělo dojít k zahájení cyklu zvyšování sazeb stejně jako o čtvrtletí dřív v eurozóně.

Čína den před zahájením nového kola vyjednávání s USA nasazuje smířlivější tón. Pekingští zástupci nabízí zvýšení objemu nákupů amerických zemědělských produktů ve snaze odvrátit další navyšování cel, ke kterému by mohlo dojít v polovině října. Již zítra začne dvoudenní jednání s americkými protějšky o prozatímní dohodě, která by mohla uvolnit obchodní vztahy mezi těmito zeměmi. 

Euro v průběhu dneška posílilo vůči dolaru zhruba o 0,3 %, hranici EUR/USD 1,10 se mu však ani nadále nedaří prorazit. V současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/USD 1,098.

Současně vůči euru oslabila také česká koruna, která se nyní pohybuje okolo EUR/CZK 25,82.

Negativní výnosy německých dluhopisů se staly novým normálem. Dnes se však podařilo Řecku vydražit 3 měsíční pokladniční poukázku s výnosem -0,02 %. Země, která se ještě před několika lety potýkala s neschopností splácet své dluhy, je tak zásluhou extrémně nízkých úrokových sazeb nyní placena za to, že jí věřitelé půjčí.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.