Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – útlum německého hospodářství se posouvá i do Q4

Zkraje týdne to vypadalo, že Velká Británie by mohla už koncem měsíce opustit EU. Odchod k poslednímu říjnu se však neuskuteční, protože britští poslanci odmítli šibeniční termín tří dnů na prostudování všech ustanovení. Britský premiér B. Johnson proto nyní předpokládá ukončení legislativního procesu spojeného s brexitem do 8. listopadu a na 12. prosince navrhuje konání předčasných voleb. Vláda však podmiňuje více času na debatu o prováděcím zákoně schválením konání předčasných voleb. Hlasování o tomto návrhu je na programu sněmovny již v pondělí 28. října. Opozice oznámila, že se bude rozhodovat o podpoře vládního návrhu až pokud s odkladem brexitu bude souhlasit Evropská unie. Z dosavadních vyjádření unijních zástupců vyplývá, že by to neměl být problém. K vypsání předčasných voleb je však třeba dvou třetin poslanců, nakonec bude tedy záležet na opozičních labouristech, zda vládní návrh podpoří. Ačkoli bylo pro tentokrát nebezpečí tzv. tvrdého brexitu zažehnáno, nejistoty spojené s odchodem Británie z EU nás budou trápit nejspíše ještě příští rok.

Dnes zveřejněné německé Ifo indexy za říjen naznačují, že útlum tamního hospodářství se posouvá i do posledního čtvrtletí letošního roku. U Ifo podnikatelského sentimentu došlo v říjnu k zastavení poklesu (podobně jako u včerejších PMI), což by mohlo naznačovat, že jsme se přiblížili dnu propadu. Úroveň indexu se však stále nachází poblíž šestiletého minima. Ukazatel očekávání na příštích šest měsíců dopadl lépe, když se zvednul na 91,5 bodu ze zářijových 90,9 a o půl bodu předčil tržní očekávání. Přesto nízká úroveň tohoto ukazatele, který bývá považován za nejlepší prediktor HDP, naznačuje pokračování poklesu německého hospodářství i v Q4. K mírnému snížení pak došlo u Ifo indikátoru hodnocení aktuální ekonomické situace, který v říjnu zaznamenal 97,8 bodu.  

Člen bankovní rady T. Holub dnes zopakoval, že na měnovém zasedání bankovní rady 7. listopadu předpokládá zhruba vyrovnanou diskusi mezi zvýšením či stabilitou úrokových sazeb. Osobně uvažuje o možnosti podpořit jejich zvýšení, nicméně definitivně se ještě nerozhodl. Nová makroekonomická prognóza analytiků ČNB bude pro jeho rozhodnutí zásadní.

Koruna byla dnes celé dopoledne stabilní mírně nad úrovní EUR/CZK 25,6. Po obědě lehce posílila a dostala se až na EUR/CZK 25,57. Spolu s korunou lehce zpevnil i maďarský forint a polský zlotý.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.