Neděle 24. ledna. Svátek má Milena.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Tomáš Holub komentoval budoucí nastavení měnové politiky

Zářijový ZEW index očekávání vykázal znatelné zlepšení v Německu i v eurozóně, když se v obou případech odrazil od bezmála osmiletých minim, na kterých se nacházel v srpnu. Evropský index se tak nyní drží na úrovni -22,4 bodu (z předchozích -43,6) a ten německý na -22,5 (z -44,1). Za zlepšením nálady investorů s největší pravděpodobností stojí přístup Evropské centrální banky, která demonstruje odhodlání stimulovat evropskou ekonomiku všemi prostředky a také zdánlivé uklidnění americko-čínských obchodních rozepří. Navzdory zářijovému zlepšení se ovšem index z dlouhodobého pohledu nadále nachází varovně nízko a podle dosavadních zkušeností z něj lze usuzovat, že ani ve čtvrtém kvartále tohoto roku se německá ekonomika k růstu nevrátí. Ani hodnocení současné situace podle ZEW indexu nezavdává mnoho důvodů k radosti. V Německu zaznamenalo další pokles, tentokrát na úroveň -19,9 bodu, což je nejhorší hodnota od roku 2010.
 
Člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub se v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil k budoucímu nastavení české měnové politiky. Podle jeho názoru se ČNB bude v nejbližší době rozhodovat spíše mezi stabilitou sazeb a jejich eventuálním zvýšením, nežli snížením. Trhy podle něj přeceňují pravděpodobnost, že čeští bankéři brzy napodobí své americké či evropské kolegy a nastoupí cestu měnového uvolnění. Jako nejpravděpodobnější tak v tuto chvíli vidí variantu stability sazeb s tím, že proinflační tlaky z domácí ekonomiky budou i bez zásahu ČNB tlumeny zpomalující ekonomickou aktivitou v zahraničí. Pokud nedojde k výraznému zhoršení situace v globální ekonomice, dokáže si Holub představit i udržení stávající sazby až do dalšího cyklu jejího zvyšování, který by mohl započít, jakmile se vzpamatuje evropské hospodářství.
 
Japonsko a USA nalezly shodu nad novou obchodní dohodou. Ta bude zahrnovat závazek americké vlády nezvyšovat cla na japonská auta výměnou za příslib Japonců, že během sedmi let postupně sníží cla na americká vína až na nulu.
 
Česká měna si v poslední době oblíbila okolí kurzu EUR/CZK 25,86, ze kterého se vychyluje jen výjimečně. Dnes se vydala cestou mírného oslabení, nicméně prozatím pouze k hladině EUR/CZK 25,90.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.