Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Sněmovní hlasování o daňovém balíčku opět odloženo

Zářijová bilance zahraničního obchodu v národním pojetí skončila přebytkem 25,1 mld. Kč, což předčilo loňský zářijový výsledek o 14,4 mld. Kč. Meziročně vzrostl vývoz o úctyhodných 8 % a dovoz o 3,4 % zásluhou o dva pracovní dny delšího měsíce. Pro slabších letních měsících, kdy je saldo zahraničního obchodu negativně ovlivněno prázdninovým provozem závodů, se bilance zahraničního obchodu vrací k silným výsledkům. K tomuto opět významně pomohl export automobilů, kterých se vyvezl největší objem za tento rok. Také vývoz počítačů, optických přístrojů, elektrických zařízení či strojů zaznamenal velmi dobrý výsledek. Výsledek v prvních třech čtvrtinách roku překonal stejné loňské období o více než 54 mld. Kč. Pokud tedy nedojde k naplnění významných globálních rizik, dočkáme se podle našeho očekávání přebytku na úrovni 120 mld. Kč.  

Česká průmyslová výroba si v září meziročně připsala 4,9 %, tedy ještě o trochu více, než čekal trh. Výsledek byl ovšem do značné míry ovlivněn vyšším počtem zářijových pracovních dní v letošním roce. Po očištění o tento efekt průmyslová produkce meziročně zaznamenala pokles o 0,6 % a meziměsíčně (po sezónním očištění) vzrostla o 0,8 %. Mezi nejproduktivnější odvětví se řadila výroba dopravních prostředků (mimo motorových vozidel), která připsala 15,8 %, farmaceutický průmysl (14 %), a opravy strojů a zařízení (8,2 %). Hodnota průmyslových zakázek meziročně vzrostla o 2,7 % a její nárůst pozorujeme jak z tuzemska, tak i ze zahraničí. Ve srovnání s předchozími lety tak sice český průmysl již nevykazuje tak silné znaky přetíženosti, nicméně nadále nelze říci, že by se výrazné ochlazení pozorované například v Německu u nás zatím dramaticky promítlo. 

Dnes byl v Poslanecké sněmovně projednáván tzv. daňový balíček, avšak nadále nebyl schválen. Další jednání bylo odloženo do pátku. Sněmovna zároveň projednávala množství pozměňovacích návrhů. Bylo schváleno navýšení poplatku do katastru či zdanění výhry nad 1 mil. Kč. K hlavní části se poslanci dnes nepropracovali. O dani na alkohol a tabákové výrobky tak bude rozhodnuto jindy. Přitom rozpočet na příští rok, jehož základní parametry již byly sněmovnou schváleny, počítá s dodatečnými příjmy, které plynou z navýšené daně na alkohol a tabák. Pokud by se tedy schvalovací proces protáhl, hrozilo by, že vejde v platnost později, než plánovaného 1. ledna, čímž rozpočet o část těchto příjmů přijde. 

Koruna v průběhu dne nepatrně posílila a dosáhla tak nejsilnější úrovně od počátku minulého týdne. V současné chvíli se pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,5, kterou se ji však krátce podařilo i prolomit. 

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.