Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Sentiment v ČR poklesl, německý Ifo index potvrdil zlepšující se trend

Podle dnes zveřejněného konjunkturálního průzkumu z dílny ČSÚ se celková důvěra v ekonomiku v listopadu mírně snížila a dosáhla 93,3 bodu. Zatímco indikátor podnikatelské důvěry se oproti předchozímu měsíci snížil jen o desetinu bodu na 91,5 bodu, podstatně výraznější pokles sentimentu byl zaznamenán mezi spotřebiteli. Jejich důvěra se propadla o 1,6 bodu a dosáhla tak pouze 102 bodů, což je nejnižší hodnota od podzimu 2014. Z vyjádření respondentů vyplývá, že se zvyšují zejména jejich obavy ze zhoršení finanční situace, zatímco jejich hodnocení ekonomiky na příštích 12 měsíců se téměř nezměnilo. Mezi podnikateli značně překvapilo odvětví obchodu, kde se důvěra vyšvihla o téměř šest bodů a dá se říci, že zlepšené hodnocení situace v tomto odvětví kompenzovalo pokračující snižování sentimentu v průmyslu a mírný pokles ve stavebnictví, kde však důvěra dosahuje vysokých úrovní srovnatelných s předkrizovým obdobím 2007-2008. Podnikatelé v průmyslu se obávají zejména dalšího slábnutí výrobních činností a očekávají pokles zaměstnanosti.
Ifo index hodnotící celkové podnikatelské klima v Německu zaznamenal v listopadu mírný nárůst na 95 bodů, kam se posunul z předchozích 94,7 bodu. Hodnocení aktuální ekonomické situace zaznamenalo jen nepatrný nárůst o desetinu bodu na 97,9, výraznějšího zlepšení pak dosáhl ukazatel budoucích očekávání, který přidal půl bodu a zvedl se na 92,1 bodu. Dnes zveřejněné ukazatele tak potvrdily, že pokles německé ekonomiky pravděpodobně již dosáhl svého dna a situace se postupně normalizuje. Pozitivnější hodnocení vytváří předpoklady, že si největší evropská ekonomika udrží slabý hospodářský růst i v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Pokud se pak nastolený trend udrží, mohla by se dynamika růstu během příštího roku postupně zvyšovat a to i přesto, že slabý sentiment z průmyslu se bude postupně přelévat i do sektoru služeb. Zatím se však službám a obchodu daří nad očekávání, takže obchodníci budou s vánočními prodeji nejspíš spokojeni.
V posledních zprávách ohledně americko-čínských obchodních jednání lze najít jen málo náznaků na rychlé vyřešení sporu. Prezident D. Trump v pátek řekl, že dohoda se postupně blíží, americký poradce pro národní bezpečnost se pak domnívá, že k podpisu by mohlo dojít ještě tento rok. Nicméně, stejně jako v minulosti, žádné další podrobnosti nebyly uvedeny. Kvapem se tak blíží termín 15. prosince, kdy by měla vstoupit v platnost další americká cla. Ani z náznaků ale není zřejmé, jak se Spojené státy zachovají a zda k avizovanému zvýšení cel dojde.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.