Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – rozhodnutí ECB o měnovém uvolnění nebylo jednoznačné

Český běžný účet platební bilance se v červenci výrazně propadl, když vykázal schodek v hodnotě téměř 27 mld. Kč. Oproti červnu došlo ke zhoršení bilance zahraničního obchodu. Vývozy zboží poklesly o téměř 15 mld. Kč, dovozy se naopak lehce zvýšily, zároveň nižší přebytek vykázaly i služby. Odliv důchodů z přímých investic byl oproti červnu zhruba stejný. Kumulativně za posledních 12 měsíců se běžný účet drží v přebytku lehce přes 28 mld. Kč. V následujících měsících však vzhledem k utlumené zahraniční poptávce očekáváme oslabování exportní výkonnosti, což bude negativně ovlivňovat celkové saldo. Nicméně vlivem lepších výsledků v první polovině roku budeme náš původní předpoklad o vyrovnané bilanci běžného účtu revidovat směrem nahoru.  

Podle dnešních komentářů a ohlasů se zdá, že včerejší balíček měnových opatření ECB nebyl na jednání přijat tak jednoznačně, jak na tiskové konferenci včera prezentoval prezident M. Draghi. Členové rady guvernérů z Nizozemí, Německa, Francie, Rakouska a Estonska, tedy převážně ze zemí ekonomického jádra eurozóny (cca polovina produkce a populace) se postavili proti snaze o zavedení dalšího kola kvantitativního uvolňování. K nim se přidali i další odpůrci z řad zástupců ECB, například šéf trhů B. Coeure. Rozkol v klíčových otázkách nastavení měnové politiky může podkopat kredibilitu celé instituce a spustit vlnu kritiky. Již dnes se k tomuto tématu blíže vyjádřil nový rakouský guvernér R.Holzmann, který považuje balíček uvolňujících opatření za chybu a věří, že po nástupu Ch. Lagardeové dojde ke změně. V podobném duchu se vyjádřil i K. Knot guvernér holandské centrální banky. Podle něho jsou opatření neadekvátní ekonomické situaci a velmi pochybuje o jejich efektivitě. Evropská ekonomika se aktuálně nachází na svém potenciálu, mzdy rostou, finanční podmínky pro vlády, firmy i spotřebitele jsou vyhovující a nebrání úvěrování. Na druhé straně vnímá signály, že trhy pociťují nedostatek málo rizikových aktiv. Tato skutečnost může přispět k pokřivení cen aktiv a rizikovějšímu chování investorů. Zároveň zdůraznil, že nevidí ani hrozbu deflace nebo propadnutí celé eurozóny do recese.  

Spotřebitelská poptávka a svižný růst mezd i nadále podporují apetit Američanů utrácet. Srpnové maloobchodní tržby opět překvapily směrem nahoru, když meziměsíčně přidaly 0,4 %. Zároveň byla revizí zlepšena i předchozí hodnota. Výrazně si polepšily prodeje automobilů, stavebních materiálů a sportovního vybavení.  

Včerejší balíček měnových opatření přinesl zvýšenou volatilitu na měnové trhy. Koruna bezprostředně po zasedání posílila k CZK/EUR 25,8, poté oslabila a dnes během dne postupně dohání ztráty. Aktuálně se obchoduje na úrovni EUR/CZK 25,84. Euro proti dolaru pozvolna posiluje.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.