Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Průmysl v eurozóně nadále klesá

Běžný účet platební bilance dosáhl v září přebytku 7,7 mld. Kč, čímž znatelně překonal očekávání trhu. Oproti předchozímu měsíci, se saldo zvýšilo o 18,4 mld. Kč. Meziměsíční srovnání je do značné míry ovlivněno koncem léta a tedy zvýšenou výrobní aktivitou. Zároveň bylo letošní září o dva pracovní dny delší, než to loňské, což se na výsledku též podepsalo. K celkovému přebytku významně přispěl přeshraniční obchod se zbožím a službami, když export narostl ještě výrazněji než import. Tradičně silný byl odliv důchodů z přímých investic, který činil 43,7 mld. Kč. Odliv kapitálu na finančním účtu dosáhl 21,1 mld. Kč. Jak u přímých tak i portfoliových investic došlo k čistému přílivu v objemu 0,7 resp. 198 mld. Kč. Běžný účet dále překvapuje nad očekávání dobrými výsledky, když kumulativně za posledních dvanáct měsíců vykazuje přebytek na úrovni 58,6 mld. Kč. Pro zbytek roku ovšem předpokládáme, že bude vývoz slábnout.  

Průmyslová výroba v eurozóně zaznamenala další meziroční propad v září až na hodnotu -1,7 %. Meziměsíčně naopak průmyslová produkce stoupla o 0,1 %. K výraznému propadu došlo nikoliv překvapivě v Německu. Tento pokles byl však z části kompenzován lepším výsledkem Irska, kde byl zaznamenán nárůst o 8,8 %. To opět podporuje stávající očekávání ohledně německé recese, což by nám mohl potvrdit již zítřejší první odhad. Vyhlídky do posledního letošního čtvrtletí jsou však příznivější. Na trhy se začíná vkrádat optimismus způsobený uklidněním americko-čínských vztahů s vyhlídkou možného smíru. To můžeme již nyní pozorovat na nedávno zveřejněných lepších výsledcích předstihových ukazatelů, jako je německý i evropský ZEW index či důvěra investorů Sentix. 

Americká inflace za měsíc říjen dosáhla meziročně 1,8 %. To znamená meziroční nárůst o 0,4 %, což je o desetinku rychlejší růst cen, než trh očekával. Inflace se tak již šestý měsíc drží pod dvouprocentní hranicí. Jádrová složka zaznamenala naopak o něco pomalejší než očekávaný růst, když doznala meziročního zvýšení o 2,3 %.

Koruna se k dnešnímu ránu pohybovala na úrovni EUR/CZK 25,55, což je zhruba o 0,2 % slabší hodnota v porovnání se včerejším ránem. V průběhu dneška dále mírně oslabovala a v současné chvíli se pohybuje okolo úrovně EUR/CZK 25,60.

Autor: Eliška Jelínková, analytička

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.