Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Philadelphia Fed index se v prosinci propadl

Švédská národní banka Riksbank, nejstarší centrální banka světa a zároveň první měnová autorita, která v roce 2009 zavedla negativní úroky na vklady komerčních bank, dnes zvýšila svou základní úrokovou sazbu z -0,25 %, kam se dostala v roce 2015, na 0 %. Motivací bylo přesvědčení bankéřů, že se švédská inflace na horizontu měnové politiky vyšplhá na požadovanou úroveň 2 %. Zároveň zesilují obavy, že dlouhodobě nízké úroky by mohly vést k přílišnému zadlužení firem i domácností. Tento krok má významnou symbolickou hodnotu, jelikož záporné sazby po Švédech zavedly i další centrální banky, včetně ECB, a tato neortodoxní strategie se od té doby navzdory mnohým kontroverzím stala v Evropě standardem. Od Evropské centrální banky se její opuštění ovšem v blízké době neočekává, jelikož evropská inflace má k cílové hladině stále daleko.

Americký Philadelphia Fed index, který hodnotí stav zpracovatelského sektoru, poněkud zaskočil trhy, když v prosinci vykázal hodnotu pouze 0,3 bodu, zatímco očekávání činila 8,0. Jedná se i o poměrně výrazný propad oproti předchozímu měsíci, kdy se index nacházel na úrovni 10,4 bodu. Aktuální výsledek je nejnižší od června tohoto roku. Jedná se tak o další potvrzení toho, že podobně jako v Evropě, i v Americe je momentálně průmysl nejslabším článkem ekonomiky. I vzhledem k jeho relativně malému podílu na celkovém americkém HDP ovšem ani tyto signály nemusí znamenat výraznější riziko. Zbytek ekonomiky totiž vlivem nadále silné spotřeby vykazuje dobré výsledky.

Oddělení ekonomického výzkumu Raiffeisenbank dnes vydalo svoji pravidelnou čtvrtletní publikaci pod názvem „Strategie Česká republika“. V ní shrnujeme svá očekávání ohledně vývoje české ekonomiky pro nadcházející období. Mimo jiné se v ní dozvíte, že předpokládáme ochlazení tuzemské ekonomiky vlivem zahraničního vývoje, postupný nárůst nezaměstnanosti, korekci kurzu české koruny a pokračující pokles výnosů dluhopisů.

Česká měna si zatím drží své nedávné zisky, a na trhu je k mání v kurzu EUR/CZK 25,46.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.