Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – obchodní dohoda USA-Čína bude podepsána začátkem ledna

Americký ministr financí Mnuchin včera oznámil, že první část obchodní dohody mezi USA a Čínou bude podepsána začátkem ledna. V současné době se řeší už jen technické a legislativní detaily. Zmínil, že podepsání dohody by mohlo přidat k růstu americké ekonomiky půl procentního bodu. Zatím však nikdo přesně neví, jaká ustanovení první část obchodní dohody obsahuje. Proto se některým analytikům zdá odhad příspěvku k růstu HDP přehnaný. Oznámení však přesto ještě posílilo vyhlídky na smírné vyřešení obchodního konfliktu, což zvedlo sentiment na finančních trzích.
Dolní sněmovna britského parlamentu zahájila rozpravu k dohodě, kterou na podzim vyjednal premiér B. Johnson s EU. Později odpoledne by mělo proběhnout hlasování o jejím schválení. Díky konzervativní většině, kterou po předčasných volbách disponuje B. Johnson, se neočekávají během schvalovací procedury žádné komplikace. Ve svém úvodním projevu britský premiér vyloučil možnost prodloužení přechodného období za horizont roku 2020.
Současně byl dnes zveřejněn odhad růstu britské ekonomiky za třetí čtvrtletí. Předběžný mezičtvrtletní růst o 0,3 % byl po revizi o desetinu procentního bodu zvýšen, meziroční dynamika se rovněž zvedla na 1,1 %. Oproti předchozímu čtvrtletí zaznamenala výrazně lepší výsledek tvorba hrubého fixního kapitálu, která přidala mezičtvrtletně dvě desetiny procenta. Uspokojivě stále roste i spotřeba domácností, zatímco vládní výdaje byly nižší. Před britskou ekonomikou však stojí řada nejistot. Celý příští rok budou probíhat rozhovory o konečném uspořádání vzájemných vztahů mezi Spojeným královstvím a EU. Jejich podoba může významnou měrou ovlivnit dynamiku ostrovního hospodářského růstu i značně zahýbat s kurzem libry.
ČNB dnes vydala analýzy sladěnosti, které pojednávají o připravenosti tuzemské ekonomiky na přijetí eura. Analýza ukazuje na relativně nízkou míru rizik spojených s případným přijetím eura. Přechod na společnou evropskou měnu by měl ještě zvýšit přínosy, které pro Českou republiku vyplývají z intenzivního zapojení do mezinárodních ekonomických vazeb. Na druhé straně s případným přijetím eura zůstávají spojena některá rizika, zejména nedokončený proces reálné ekonomické konvergence ČR k eurozóně a přetrvávající odlišná struktura našeho hospodářství s  vysokým podílem průmyslu na HDP. Po přijetí by se také snížila stabilizační role rozpočtové politiky.
Koruna se po včerejším posílení téměř o 0,3 % dnes po ránu dostala až na dostřel hranice EUR/CZK 25,40. Během dne však část svých zisků ztratila a aktuálně se kurz pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,44.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.