Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Německý ZEW index na vlně optimismu

České spotřebitelské ceny se v listopadu meziměsíčně zvedly o 0,3 %, v meziročním srovnání inflace zrychlila na 3,1 %. Oproti říjnu byly vyšší zejména ceny elektřiny, potravin a nealkoholických nápojů, zároveň pokračoval rychlý růst cen spojených s bydlením. Naproti tomu poklesly ceny pohonných hmot a ceny poštovních a telekomunikačních služeb. Inflace se tedy v listopadu dostala nad horní hranici pásma inflačního cíle centrální banky, kde byla naposledy v říjnu 2012. Z dosavadních vyjádření členů bankovní rady ČNB ovšem plyne, že na tento vývoj nehodlají reagovat zvýšením sazeb. Pro účely tvorby měnové politiky je totiž směrodatný výhled inflace na horizontu 1-2 let a na něm banka předpokládá návrat tempa růstu cen k jejímu cíli i bez nutnosti aktuálního zásahu. Na počátku příštího roku bude růst cen ovlivněn administrativním zvýšením spotřební daně na alkohol a tabák. Souhrnný dopad těchto změn odhadujeme na cca 0,5 p. b. Naopak ve směru nižší inflace by pak mělo působit snížení DPH u některých služeb od května. Cenový růst bude tlumit i nízká inflace v zahraničí a vlivem očekávaného zpomalování ekonomiky i ochabování růstu mezd by měly postupně slábnout i domácí inflační tlaky.

Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost německé a potažmo i evropské ekonomiky. Hodnocení aktuální situace sice dosáhlo hodnoty -19,9 bodu, nicméně tento výsledek představuje zlepšení oproti předchozímu měsíci o téměř 5 bodů. Zároveň bylo pozitivně překonáno tržní očekávání a došlo k obratu v předchozím sestupném trendu. Ještě lepší zprávou pak byla další složka stejného indexu, a sice hodnocení očekávání do budoucnosti. Zde index vyletěl meziměsíčně o téměř 13 bodů a zastavil se na hodnotě 10,7, čímž dalece předčil tržní odhady. Vrátil se tak poblíž úrovně z období začátku roku 2018, tedy před začátkem aktuální německé ekonomické mizérie. Příjemným bonusem je potom skutečnost, že právě ZEW index očekávání má statisticky dobrou schopnost predikce vývoje HDP. Jedná se tak za poslední týdny již o několikátý náznak toho, že německá ekonomika by se mohla odrazit ode dna. Za tímto vývojem pravděpodobně z velké části stojí uklidnění geopolitického napětí. Prakticky identický vývoj zaznamenal ZEW index očekávání i za celou eurozónu, který dosáhl dokonce hodnoty 11,2 bodu.

Česká koruna byla k dnešnímu vývoji zcela netečná a překvapivá data přečkala na hodnotě EUR/CZK 25,53, na které uzavírala již včerejší den.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.