Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Německá členka rady ECB rezignovala

Prezident D. Trump oznámil, že dosažení obchodní dohody s Čínou se přiblížilo a podle jeho názoru je šance na uzavření dohody velká. To se však stalo ještě před tím, než USA zveřejnily uvalení sankcí na některé čínské firmy za to, že pomáhaly Íránu prodávat ropu. Pro získání vyšší popularity pak prezident zmínil pokrok, kterého bylo podle něho dosaženo v obchodním jednání s Japonskem. Podepsaný dodatek by měl umožnit snadnější přístup amerických zemědělských produktů v hodnotě 7,2 mld. dolarů na japonský trh. Japonský premiér zároveň oznámil, žeD. Trump neuvalí další cla na dovážené japonské automobily

Podle vyjádření některých zdrojů již Světová obchodní organizace (WTO) schválila uvalení amerických cel na evropské zboží v hodnotě 8 mld. USD. Tato cla USA prosazují jako kompenzaci za neférové dotování francouzského výrobce letadel Airbus. Cla by měla začít platit již od října a měla by se týkat zejména letadel a jejich součástí, zahrnovat by však měla i některé luxusní zboží jako víno, alkohol či kožené výrobky. Evropě se tato cla rozhodně nebudou líbit, takže lze očekávat odvetné kroky.

Sabine Lautenschlaeger, členka výkonné rady i rady guvernérů ECB, včera překvapivě oznámila, že k 31. říjnu předčasně opustí svoji funkci v čele banky. Stane se tak více než dva roky před vypršením jejího osmiletého mandátu. Ačkoli ECB neuvadla žádný důvod stojící za její rezignací, můžeme vyvozovat, že Lautenschlaegerová odchází pro nesouhlas s extrémně uvolněnou měnovou politikou prezidenta M. Draghiho. Nesouhlasila zejména se znovuzavedením programu kvantitativního uvolňování i dalším snižováním úrokových sazeb. Tato opatření byla součástí stimulujícího balíčku přijatého na posledním zasedání 12. září.  Po hlavním ekonomovi J. Starkovi a členu rady guvernérů A. Weberovi je to v pořadí již třetí německý představitel odcházející z čela ECB. 

Společná evropská měna včera a dnes oproti dolaru výrazně ztrácí. Americký dolar je investory stále považován za bezpečnější přístav. Dnes odpoledne se kurz pohybuje na EUR/UDS 1,094, což je jedna z nejsilnějších hodnot za poslední více než dva roky. Slábnoucí euro s sebou strhává také korunu spolu s ostatními měnami regionu. Koruna tak jen krátkodobě těžila z jestřábí rétoriky guvernéra Rusnoka po včerejším zasedání ČNB, kdy posílila téměř o půl procenta až na EUR/CZK 25,75. Dnes se kurz vlivem zahraničního vývoje vrací zpět k předchozím slabším úrovním a aktuálně se obchoduje za EUR/CZK 25,85.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.