Středa 19. května. Svátek má Ivo.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Nálada v Německu se opět zhoršila

Dva členové bankovní rady České národní banky, Vojtěch Benda a Tomáš Holub, se dnes nechali slyšet, že podle jejich názoru se bude debata na příštím zasedání rady točit kolem možnosti zvýšení sazeb či jejich stabilitou. Ve stejném duchu se podle oficiálního zápisu neslo i poslední zasedání, kde poměrně přesvědčivě zvítězilo zachování stávajících sazeb. I vzhledem k tomu, že od té doby nepřišly žádné nečekané zprávy, které by naváděly k nutnosti zpřísnění měnové politiky, věříme, že ČNB sazby i nadále ponechá beze změny.
 
Aktuální kolo brexitového dramatu spěje do dramatického finiše, když pouhé dva dny před zasedáním Evropské rady, na kterém by lídři sedmadvacítky měli probírat nový návrh dohody, není jasné, zda vůbec nějaký návrh vznikne. Britský premiér Johnson trvá na tom, že přišel s možnými řešeními patové situace, ale jejich detaily nejsou známy. Ze strany EU zaznívají spíše skeptické hlasy, nicméně ani hlavní vyjednavač Barnier nevylučuje, že by se situace skutečně mohla odblokovat. Obě strany jsou v tuto chvíli domluveny tak, že dohody je nutné dosáhnout do dnešní půlnoci, aby mohla být ve čtvrtek představena Evropské radě. Dosavadní zkušenost ovšem ukazuje, že pravděpodobnost nalezení oboustranně přijatelného kompromisu je zatím spíše malá, zatímco odsunutí i toho nejzazšího termínu zpravidla možné je.
 
Jak už se stalo neblahou tradicí, další data z Německa opět přinesla zhoršení výhledu na výkon tamní ekonomiky. Po předchozích indikátorech Ifo a PMI, které shodně naznačují pokračující mizérii německého průmyslu, potvrdil tyto obavy i dnešní ZEW index. Hodnocení současné situace se v něm dále propadlo na -25,3 bodu, tedy nejníže od roku 2010. Negativně tím překonalo nejen zářijový výsledek (-19,9), ale i očekávání trhu, která činila -23,6. Mírnou útěchou budiž to, že tento index statisticky nemá valnou vypovídací hodnotu pro predikci budoucího růstu ekonomiky. Tomuto účelu lépe slouží druhý ZEW index, tedy hodnocení očekávání budoucího vývoje. Ani zde ovšem není snadné nalézt mnoho důvodů k radosti. Aktuálně dosáhl úrovně -22,8, což je sice lepší výsledek, než byl tržní předpoklad, nicméně stále se jedná o meziměsíční pokles a historicky velice nízké číslo. Na převládajícím názoru, že Německo s velkou pravděpodobností míří do technické recese, se tak dneškem nic nemění.
 
Česká koruna se i vzhledem k prakticky prázdnému tuzemskému ekonomickému kalendáři stabilně drží v blízkosti EUR/CZK 25,82.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.