Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – MMF snížil odhad globálního růstu

Ceny průmyslových výrobců se v září meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, jejich meziroční dynamika ovšem dále zvolnila na 1,9 %. K růstu nejvýrazněji přispívaly ceny v odvětví elektřiny, plynu a páry, které se meziročně zvedly o 7,7 %. I přes určité zvolnění pak stále trvá rychlý růst cen v potravinářství (o 3,6 %). Na druhé straně klesaly ceny koksu, rafinovaných ropných výrobků a chemických látek, tedy produktů ovlivněných nižší cenou ropy. V následujících měsících očekáváme postupné slábnutí cenových tlaků u producentů, ať už vlivem pomaleji rostoucích cen agrárních komodit, tak i v důsledku slábnoucí poptávky. Výrobní ceny v eurozóně v srpnu přešly do meziročního poklesu, což se bude s určitým zpožděním promítat i do tuzemské průmyslové inflace. Průměrný růst cen výrobců by měl v letošním roce dosáhnout hodnoty mírně pod 3 %, vlivem vysoké dynamiky v H1.  

Podle včera zveřejněného podzimního výhledu MMF by měl růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalit na tři procenta, což bude nejslabší tempo od globální finanční krize. Ve svém posledním červencovém odhadu MMF očekával o dvě desetiny vyšší tempo. Za zpomalením růstu světové ekonomiky vidí MMF rostoucí obchodní bariéry, vyšší geopolitické nejistoty i strukturální faktory, kam řadí slabý růst produktivity práce a stárnutí populace ve vyspělých zemích. Zmíněné vlivy omezují úroveň poptávky a stojí za nižší investiční aktivitou. MMF ve zprávě ocenil stimulační opatření centrálních bank, která pomáhají mírnit negativní dopady obchodních sporů. Bez těchto měnových stimulů by byl globální růst v roce 2019 i 2020 nižší o 0,5 procentního bodu. Pro rok 2020 MMF snížil odhad růstu globální ekonomiky o desetinu na 3,4 %. Zpráva uvádí, že hrubý domácí produkt Česka se letos zvýší o 2,5 % a příští rok o 2,6 %. Vyšší dynamika HDP v roce 2020 oproti našemu odhadu (2,0 %), je dána rozdílem v předpokladech, kdy MMF očekává zrychlení růstu v Evropě na 1,7 % a v Německu na 1,2 %. 

Jednání o brexitu na poslední chvíli nabrala na intenzitě, když nový návrh na ustavení celní hranice v Irském moři zdánlivě přiblížil pozice Evropské Unie a Spojeného království. Zamezilo by se tím nutnosti vzniku viditelné hranice mezi Irskem a Severním Irskem, což bylo dosud nejvýznamnější překážkou k dosažení dohody. Vyjednávání dnes intenzivně pokračují, výsledek je ale stále nejistý. Na trzích však převládlo optimistické očekávání, což pomohlo britské libře.

Koruna si rovněž během dneška polepšila o několik haléřů a aktuálně se obchoduje na úrovni  EUR/CZK 25,76. Polský zlotý i maďarský forint naopak mírně oslabují.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.