Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Johnson si připsal další dvě porážky

Česká inflace v srpnu dosáhla hodnoty 0,1 % meziměsíčně a 2,9 % meziročně. Růst byl poháněn hlavně cenami spojenými s bydlením (elektřina, teplo, nájemné) a službami, tedy sektory, které těží ze silné domácí poptávky živené nízkou nezaměstnaností a svižným růstem mezd. V opačném směru působily ceny pohonných hmot (kde se projevuje nízká cena ropy) či oděvů a obuvi. Inflace se tak i nadále pohybuje v blízkosti horní hranice tolerančního pásma ČNB, ovšem v nejbližší době očekáváme její zpomalení i bez zásahu centrální banky. Svůj podíl na tom bude mít importovaná nízká inflace z eurozóny i pomalu slábnoucí tempo růstu českých mezd. V průměru za celý letošní rok tak odhadujeme inflaci na úrovni 2,7 %. 
 
Americký NFIB index měřící náladu mezi malými podniky zaznamenal v srpnu meziměsíční pokles o 1,6 bodu na hodnotu 103,1. Za tímto pohybem stálo hlavně zhoršení výhledu do blízké budoucnosti. V historickém srovnání se index ovšem stále drží na nadějné úrovni, navzdory všudypřítomným varovným signálům.
 
Premiér Boris Johnson si včera v britském parlamentu připsal další dva neúspěchy, čímž natáhl šňůru porážek na šest. Poslanci opozice ve spojení s rebely z Johnsonovi vlastní strany mu nejprve zamítli návrh na vypsání předčasných voleb a následně přikázali jeho vládě požádat o odklad brexitu pokud se jí nepodaří včas vyjednat novou dohodu. Jelikož Johnson striktně odmítá další posunutí termínu odluky a podle dostupných informací zatím neučinil žádný pokrok směrem k dohodě, bude se zřejmě snažit výsledek včerejšího hlasování nějakým způsobem obejít. Kromě dalšího prodlužování brexitové agónie tak Spojenému království reálně hrozí i ústavní krize (ačkoliv země psanou ústavu nemá).
 
Česká koruna se již druhým dnem pevně drží hodnoty EUR/CZK 25,86, ze které se téměř neodchyluje. Vzhledem k téměř prázdnému ekonomickému kalendáři tohoto týdne se tak pohyb dá nejspíše očekávat až v souvislosti se čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky. Ta má podle očekávání ohlásit balíček stimulačních opatření a zároveň zveřejnit novou makroekonomickou prognózu.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.