Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – investiční sentiment se v listopadu výrazně zlepšil

Dnes zveřejněný listopadový Sentix indikátor podnikatelského sentimentu v eurozóně pozitivně překvapil, když poskočil z -16,8 bodu na -4,5. Přitom trhy předpokládaly jen mírný nárůst zhruba o 4 body. Zlepšení sentimentu bylo podle průzkumu zaznamenáno u hodnocení aktuální ekonomické situace, zejména si však polepšil index očekávání na příštích 6 měsíců (z -18 bodů až na -3,5). Vzhledem k tomu, že Sentix indikátor je v publikačním kalendáři příslušného měsíce vždy první, dá se očekávat, že ke zlepšení by mohlo dojít i u dalších ukazatelů, pokud se potvrdí, že za posuny stojí příznivější geopolitická situace. Především došlo k zažehnání neřízeného odchodu Británie z EU. Tím se míra rizika aktuálně snížila a další vývoj se pak bude odvíjet až od výsledku předčasných voleb. Zároveň došlo k podstatnému zmírnění napětí v americko–čínských obchodních vztazích, první část připravované dohody by mohla být podepsána již v nejbližším období během setkání nejvyšších představitelů obou velmocí. Navíc podle vyjádření amerického ministra obchodu W. Rosse probíhají dosavadní vyjednávání s EU, Japonskem i Koreou uspokojivě. USA proto možná nebudou nuceny přistoupit k uvalení cel na dovážené evropské automobily.

Mírně lepší hodnoty dnes vykázaly i finální PMI z Německa a eurozóny za měsíc říjen. V obou případech došlo ke zlepšení o 0,2 bodu. Německý ukazatel se tak dostal na 42,1 bodu, evropský pak na 45,9 bodu. Nejlepší hodnoty v posledním období vykazuje francouzský indikátor. Ten si v říjnu polepšil na 50,7 bodu a i nadále zůstává mírně pásmu expanze.  

Hlavní tuzemskou událostí tohoto týdne bude čtvrteční měnové zasedání ČNB. Podle našeho názoru by bankovní rada měla opět potvrdit stávající úroveň sazeb. V tomto duchu se vyjádřilo v posledním období i několik členů rady. Při svém rozhodování bude BR vycházet z nové makroekonomické prognózy, rozhodovací dilema však zůstane víceméně stejné, jako na předchozích mítincích. Výkonnost tuzemské ekonomiky se zdá být zatím solidní a inflace se stále nachází výrazně v horní polovině pásma inflačního cíle, což mluví ve prospěch zpřísnění měnových podmínek. Na druhé straně jsou však stále patrná rizika ekonomického zpomalení v zahraničí s dopady na tuzemskou ekonomiku. Proti zpřísnění měnových podmínek pak mluví i extrémně uvolněná politika ECB.

Kurz koruny v posledních dnech nevykazuje žádné výraznější změny. Pohybuje se v úzkém pásmu těsně nad úrovní EUR/CZK 25,50. Maďarský forint a polský zlotý během dneška lehce oslabily.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.