Pátek 17. září. Svátek má Naděžda.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Inflace v Německu nižší, klesá i nezaměstnanost v eurozóně

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v srpnu klesla na 7,4 procenta, což bylo o desetinu méně než v červenci, zároveň se jednalo o nejnižší hodnotu od poloviny roku 2008. Oproti loňskému srpnu je míra nezaměstnanosti nižší dokonce o šest desetin procentního bodu. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 %, o čtyři desetiny méně než před rokem. Nejmenší mírou nezaměstnanosti se může i nadále chlubit Česko. Tuzemská obecná míra nezaměstnanosti očištěná od sezónních vlivů dosáhla v srpnu 2,0 %. Hned za Českem se drží Německo se 3,1 %. Počet lidí bez práce se v Německu snížil poprvé od letošního dubna, nicméně zároveň došlo i k poklesu volných pracovních míst, což vytváří obavy směrem do budoucna. Ukazatelé z trhu práce většinou reagují na hospodářský cyklus s jistým zpožděním, zatím se však zdá, že podle dosavadních hodnot trh práce odolává snižující se globální poptávce i klesajícímu výkonu německého průmyslu.

Nízká míra nezaměstnanosti a solidně rostoucí mzdy se pozitivně odrážejí v maloobchodních prodejích. Srpnové tržby si v Německu připsaly meziměsíčně 0,5 %, což je oproti stejnému měsíci loňského roku nárůst o 3,2 %. Zároveň byl revizí o téměř 1 procentní bod zvýšen růst v červenci (na 5,2 %). Spotřebitelé zvyšují své útraty zejména za nábytek a vybavení domácností, kosmetiku a farmaceutické produkty.

Vyšší spotřebitelská poptávka a nízká nezaměstnanost však netlačí na cenový růst. Podle dnešních údajů inflace v Německu v září opět ztratila tempo. Oproti předchozímu měsíci se ceny snížily o desetinu procentního bodu, meziroční růst zpomalil na 0,9 % a ještě více se vzdálil od cíle ECB. Ta již v předstihu reagovala na utlumený růst cen balíčkem stimulačních opatření a dalším snížením depozitní sazby na -0,5 %.

Americký dolar pokračuje v posilování. Oproti euru se dnes dostal na hranici 1,09, což je nejsilnější úroveň za poslední více než 2 roky. Kurz koruny však nesledoval slábnoucí euro a připsal si dnes několik haléřů. Aktuálně se obchoduje za EUR/CZK 25,81. Spolu s korunou dnes před obědem posílil i polský zlotý a maďarský forint, tyto měny však své zisky, na rozdíl od koruny, odpoledne částečně ztratily.

Autor: Luboš Růžička, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.