Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Evropský průmysl navázal na slabý trend

Průmyslová výroba v eurozóně navázala na sérii neslavných výsledků, když v říjnu meziměsíčně odepsala 0,5 % a meziročně pak 2,2 %. V obou případech se jedná o zhoršení oproti září a o výsledek v souladu respektive mírně nad očekáváními trhu. Zároveň ovšem došlo k revizi zářijové statistiky směrem dolů, a to o 0,2 procentního bodu na -0,1 % m/m a o 0,1 na -1,8 % r/r. Po předchozím zklamání, které přinesla průmyslová výroba v Německu, se od dnešního výsledku ani žádné pozitivní překvapení neočekávalo. Potvrdilo se také, že evropskou ekonomiku zatěžuje především snížená poptávka po investičním zboží a to jak v rámci kontinentu, tak i pro export. Právě investiční statky přitom patří mezi hlavní vývozní artikly ve velké části eurozóny.

Evropská centrální banka na svém dnešním zasedání podle očekávání zachovala sazby beze změny. Zároveň oznámila, že bude pokračovat v nákupech aktiv, jež zahájila v listopadu, a to v nadále stejném objemu. Výhled pro úrokové sazby ECB shrnula, tak jako ostatně i dříve, konstatováním, že zůstanou „stejné nebo nižší“ do doby, než se inflace přiblíží cíli, tedy lehce pod 2 %. Jednalo se o první měnověpolitické zasedání pod vedením Christine Lagardeové, a její následné vystoupení tak bylo pozorně sledováno. Lagardeová na něm výrazněji nevybočila z kurzu, kterého se před ní držel Mario Draghi. Konstatovala, že evropský ekonomický růst i inflace momentálně poněkud zaostává za ideálním stavem a i do budoucna je zatížen riziky primárně geopolitického charakteru. Zároveň ovšem vidí naději na obrat k lepšímu, který naznačují některé předstihové indikátory. V obecných rysech se též vyjádřila k avizované úpravě strategie fungování ECB, ke které má dojít vůbec poprvé od roku 2003. S její přípravou hodlá začít v lednu příštího roku a předpokládá, že tato práce zabere přibližně 12 měsíců. V makroekonomických prognózách z dílny ECB došlo jen ke zcela marginálním úpravám.

Podobně jako ECB, ani americký Fed včera nepřistoupil ke změně v nastavení sazeb, jejichž horní hranice tak zůstala na úrovni 1,75 %. K velkému obratu nedošlo ani v hodnocení současné situace z pohledu centrálních bankéřů. Ekonomika USA si tak podle nich nadále vede slušně a nevyžaduje bezprostřední měnový stimul. Ze zveřejněných informací dokonce vyplývá, že ani jeden z členů rady se v tuto chvíli nepřiklání k možnosti snížení sazeb ani po dobu celého příštího roku. Naopak několik z nich by si umělo představit v příštím roce pohyb směrem vzhůru.

Ve Spojeném království odstartovaly podle mnohých nejdůležitější volby pro celou jednu generaci Britů. Rozhoduje se v nich nejen o složení parlamentu, ale nepřímo i o podobě či samotném uskutečnění brexitu. Favority jsou konzervativci Borise Johnsona, kteří potřebují získat většinu, aby dokázali prosadit odchod z EU k 31. lednu 2020 podle stávajícího návrhu dohody. První výsledky můžeme čekat okolo půlnoci středoevropského času.

Česká koruna nadále prokazuje netečnost vůči okolnímu vývoji a zůstává i dnes na hodnotě EUR/CZK 25,52.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.