Sobota 27. února. Svátek má Alexandr.

Raiffeisenbank: Okénko trhu – Evropská ekonomická důvěra se mírně zlepšuje

Včera byla zveřejněna béžová kniha Fedu, tedy shrnutí náhledu centrální banky na ekonomickou situaci v USA. Její vyznění bylo vesměs pozitivní, když konstatovala mírné, ale přetrvávající známky expanze ve zpracovatelském sektoru, rostoucí útraty spotřebitelů a i navzdory přehřátému trhu práce stoupající zaměstnanost. Oproti předchozímu vydání si znatelně polepšil i výkon ve stavebnictví. V širším smyslu Fed ve zprávě konstatuje, že ačkoliv americká ekonomika mírně zpomaluje vlivem probíhající obchodní války, nejedná se zatím o nijak dramatickou situaci a důvěra v budoucí vývoj v ekonomice zůstává silná i díky třem po sobě jdoucím snížením sazeb, ke kterým bankéři v poslední době přikročili.

Německá inflace dle EU-harmonizovaného výpočtu mírně překonala očekávání, když v listopadu dosáhla meziroční hodnoty 1,2 %. Kladně se na tomto výsledku podílely ceny potravin a služeb, zatímco opačným směrem již tradičně působily ceny energií. I navzdory tomuto zrychlení je růst cen stále hluboko pod cílem Evropské centrální banky, což potvrdí i zítřejší údaj za celou eurozónu.

Průzkum ekonomické důvěry z dílny Evropské komise v listopadu přinesl další nadějné zprávy. Zlepšení doznal ve všech sledovaných oblastech, tedy v průmyslu, službách, maloobchodě, stavebnictví i mezi spotřebiteli, a celkem tak index dosáhl úrovně 101,3, což představuje meziměsíční zvýšení o 0,5 bodu. Nutno ovšem dodat, že dosažené hodnoty jsou z historického pohledu nadále spíše nízké. Dobrou zprávou je, že po postupném pádu, trvajícím od začátku roku 2018, lze v tuto chvíli doufat alespoň ve stabilizaci. Zároveň se zlepšují hodnocení respondentů, pokud jde o jejich výhled do blízké budoucnosti. Tento motiv se opakuje ve vícero průzkumech z posledních týdnů a jejich celkové vyznění se dá interpretovat obdobně – evropské ekonomice se nadále příliš nedaří, ale možná již našla své dno. Firmy i domácnosti tak zřejmě upínají své naděje k uklidnění geopolitického napětí, které dosud kontinent tížilo.

Česká koruna dnes dopoledne společně s polským zlotým zaznamenala mírné ztráty, když z ranní úrovně EUR/CZK 25,53 oslabila o zhruba 4 haléře na současných EUR/CZK 25,57.

Autor: Vít Hradil, analytik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.